Latviski
Search

Sitemap
Current events - General
02.06.2006
Paškonstruētie roboti rītdienas tautsaimniecībai

Paškonstruētie roboti rītdienas tautsaimniecībai

Trīs RA profesionālā bakalaura studiju programmas „Vides inženieris” studenti – Juris Mališevs, Andris Skromulis, Uldis Juškevičs (komanda „J.A.U.”) – aprīlī pieteicās Oldenburgas/Austrumfrīzijas/Vilhelmshāfenes universitātes rīkotajam konkursam „Design Challenge 2006”. 2 nedēļas pirms konkursa puiši saņēma konkrēto konkursa uzdevumu – izgatavot robotu, kas var pārvietot 3 dažāda veida figūras. Pirmajā acumirklī šķiet, tas ir uzdevums, ko katrs ar konstruktora palīdzību ir veicis bērnībā, taču šoreiz viss notiek pa īstam, jo pamatuzdevums ir ne tikai piedalīties sacensībās un uzrādīt augstākos ātruma rādītājus figūru pārvietošanā, bet demonstrēt prasmi un pieredzi jauno tehnoloģiju izmantošanā, novatoru ideju ieviešanā ražošanas procesā.

Jāpiebilst, ka reizē ar uzdevumu tiek saņemts arī standartizēts nepieciešamo izejmateriālu komplekts (alumīnija plāksnes, organiskais stikls, gumija, elektronikas komplekts ar 3 elektrodzinējiem u.c.). Veidojot robota pamatkonstrukciju, var izmantot tikai atsūtītos materiālus, vienīgi dizaina veidošanā var lietot palīgmateriālus.

Konkurss noritēja Oldenburgas/Austrumfrīzijas/Vilhelmshāfenes universitātē no 8.-11.maijam. Tajā piedalījās 15 komandas, galvenokārt no Vācijas, taču bija pārstāvji arī no sadarbības augstskolām no Rumānijas un RA. Konkursa gaitā ir divi etapi: pirms konkursa žūrija vērtē robotus, lemj, vai komanda ir gatava piedalīties sacensībās. Otrajā sacensību dienā testa braucienus izturējušie roboti piedalās sacensībās, kas rit 4 raundos, paredzot arī pusfināla un fināla braucienus.

Rēzekniešu robota privilēģija bijis elastīgais korpuss, pārdomātais stūres mehānisms un oriģinālās riepas (protektori esot veidoti no saimniecības cimdu rievotās daļas!). Pateicoties labajai tehniskajai kvalitātei, puiši tikuši pusfinālā. Arī līdz godalgotajām vietām pietrūcis pavisam maz, taču balvu fonds bijis tik iespaidīgs, ka gandarījumu par paveikto izjutis ikviens sacensību dalībnieks.

Kā atzīst puiši pēc atgriešanās Rēzeknē, tad pamatieguvums ir pierādījums savai varēšanai. Vācijas profesori bija patīkami pārsteigti par robota tehnisko risinājumu un komanda jau šobrīd ir ielūgta līdzdalībai nākamajās sacensībās. Arī paši puiši pēc Vācijas laboratoriju apskatīšanas un darbošanās tajās robota remontdarbos atzīst, ka izdevies paveikt nepaveicamo, jo izejmateriāli visiem bija vienādi, taču būvniecībai paredzētā aparatūra Vācijas studentiem neapšaubāmi ir bijusi modernāka. Šis fakts tomēr nebiedējot un uzaicinājums piedalīties nākamā gada sacensībās ir pieņemts. Komanda „J.A.U.” ir smēlusies jaunas idejas un ar nepacietību gaida nākamā gada pavasari, kad arī būs zināmi jaunie tehniskie uzdevumi gan robota konstrukcijai, gan arī sacensību gaitai.

RA Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilga Šuplinska
For applicants

Contacts
Rezekne, Atbrivosanas aleja 90
LV-4600

Phone: +371 64623709
Fax: +371 64625901
e-mail: ru@ru.lv

 

Top of page

© Rēzeknes Augstskola
All questions and suggestions
send to web@ru.lv