Latviski
Search

Sitemap
Current events - General
29.07.2009
Rēzeknes Augstskolas studentu teātris Oldenburgā

Rēzeknes Augstskolas studentu teātris Oldenburgā
2009.gada pavasara semestris Rēzeknes Augstskolas studentu teātrim “ĶerRA” izvērtās pasākumiem un panākumiem bagāts. Martā ķerrinieki piedalījās ikgadējā Rīgas Tehniskās universitātes organizētajā Studentu teātru dienā, kur pagājušgad plūca uzvaras laurus, iegūstot Galveno balvu, bet šogad – īpašo žūrijas balvu (žūrijas priekšsēdētāja – režisore Māra Ķimele) par kvalitatīvu režiju un izrādes stilistiku. Maijā “ĶeRA” pulcēja Latgales skolu jaunatni uz ikgadējo veiklo improvizētāju sacensību “Čīkst skatuves dēļi”, kur varēja novērot sīvo un spraigo cīņu par pirmo vietu starp varakļāniešiem un Rēzeknes 5.vidusskolas grupām.
Savukārt jūnijā ķerrinieki sadarbībā ar nevalstisku organizāciju, Valodu un kultūras centru “Pasaule – Mūsu Mājas” devās uz Oldenburgu, lai demonstrētu savas prasmes starptautiskajā jauniešu teātru darbnīcā, kas šogad startēja ar nosaukumu “Utopija”. Jauniešu grupas no Spānijas, Anglijas, Francijas, Polijas, Vācijas, kā arī “ĶerRA” no Latvijas desmit dienas (no 16. līdz 26.jūnijam) vienojās kopīgā projekta īstenošanai. Šī ES finansētā projekta mērķis ir panākt dažādu nacionalitāšu, atšķirīgas mentalitātes jauniešu savstarpējo komunicēšanos radošā darbībā, nodrošināt dažādu pasaules redzējumu saskarsmi un mijiedarbi iestudējuma veidošanas procesā. Radošo darbnīcu galaprodukts – performance ar nosaukumu “Utopija”.
Jauniešu grupas sākumā rādīja savus mājas darbus – priekšnesumus par utopijas tēmu, tad tika sadalīti trīs jauktās grupās, kam nozīmēja divu dažādu valstu radošo darbnīcu vadītājus. Sazināšanās grupas notika galvenokārt angļu valodā, bet katrā no trim grupām bija jaunieši, kas runāja tikai savā dzimtajā valodā, taču tas, pārsteidzošā kārtā, neradīja nekādas komunicēšanās problēmas un nekavēja grupu darbu.
Katra diena sākās ar projekta vadītāju/organizētāju un grupu līderu saietu, kur tika apspriesta vai precizēta dienas kārtība, atrunātas problēmas un ieteikumi. Sekoja intensīvs darbs grupās, kas stingri balstījās improvizāciju teātra metodikā. Jauniešu idejas utopijas tēmas atklāsmē tika atlasītas, koriģētas, kombinētas un savērptas vienā priekšnesumā, ko prezentēja katra no trim grupām. Sarežģītākais darbs vēl bija priekšā – no trim stilā, koncepcijā un sniegumā pilnīgi atšķirīgām izrādēm bija jāizveido viena. Tieši šajā projekta īstenošanas posmā sākās nopietnas grupu līderu domstarpības, taču kompromiss tomēr tika rasts, un 22.,23.jūnijā Oldenburgas iedzīvotāji tika gaidīti uz “Utopijas” pirmizrādēm, ko publika, īpaši skolēni, uzņēma ar lielu sajūsmu un atsaucību. Utopijas tēma izrādē interpretēta daudzveidīgi – amplitūdā no nākotnes unificētās ideālsabiedrības, kas atgādina mašīnas mehānismu, līdz individuālajiem cilvēku likteņiem, kas izgaismojas sabrūkot vai piepildoties ilūzijām.
Patīkami bija redzēt visus RA studentu teātra dalībniekus performances nozīmīgākajās lomās, ķerrinieku – Munda Sebra, Lienes Sergejevas, Lindas Bauskas sniegumu uzslavēja Anglijas un Vācijas režisori.
Jāatzīmē, ka ļoti veiksmīgi tika izvēlēta projekta īstenošanas vieta – internacionālo jaunatnes projektu māja (Internationales Jugend Projekt Haus) Oldenburgā. Šajās telpās iekārtotas guļamistabas vismaz 80 - 100 cilvēkiem, vairākas aktu un konferenču zāles, ēdnīca, kā arī aparatūras, tērpu, rekvizītu u.c. glabātava. Ārpusē ierīkots stadions un āra kafejnīca. Praktiski visas aktivitātes, kā arī ēdināšana tika organizēta minētajās telpās, tikai pirmizrādes notika vietējās skolas zālē. Šāds risinājums acīmredzami ļauj ietaupīt projekta līdzekļus (telpu īre, transporta izdevumi, viesnīcas un ēdināšanas pakalpojumu izdevumi). Projekta vadītāji ļoti pārdomāti organizēja ēdināšanu, katru dienu virtuvē dežurēja viena no grupām, tādējādi atslogojot algota pavārda darbu.
Pēc izrādēm jauniešiem bija iespēja apskatīt Oldenburgu, vērot vietējo talantu šovu, aizbraukt ekskursijā uz Dangastu pie Ziemeļjūras, unikālu vietu pasaulē, kur četras reizes dienā var redzēt paisumu un bēgumu, turpat piknikot un sauļoties, vizināties ar kuģi gar Ziemeļjūras krastu, rīkot futbola maču u.tml.
Rēzeknes Augstskolas studentu teātris 23.jūnijā organizēja latviešu vakaru, kurinot ugunskuru, dziedot Līgo un latgaliešu tautas dziesmas, dejojot latviešu tautas dejas un cienājot sanākušos ar latviešu gardumiem. Visātrāk tika noēstas Laimas konfektes un piparkūkas, tad desas ar maizi. Spāņi leca ķerriniekiem līdzi pāri ugunskuram, jo viņiem arī esot šāda tradīcija, savukārt angļi cītīgi mācījās latviešu tautas dejas, pat dziedāja līdzi. Īpašu publikas atzinību RA studentu teātris izpelnījās tieši par dziesmām, katrai nodziedātai dziesmai sekoja jūsmīgas ovācijas. Faktiski savu valsti prezentēja tikai latviešu grupa. Pārsteigums un aizrautība daudzo klātesošo interesentu sejās liecināja par pasākuma izdošanos.
Atvadīšanās brīdī projekta organizētāji izteica vēlmi ieraudzīt latviešu grupu savā pulkā arī nākamgad. Gribētos cerēt, ka braucieni uz starptautiskiem jauniešu teātru pasākumiem kļūs par “ĶerRAs” tradīciju.
RA studentu teātra “ĶerRA” vārdā raksta autore vēlējās izteikt pateicību organizācijas “Pasaule- Mūsu Mājas” vadītājai Natālijai Covvo par piedāvāto iespēju piedalīties šajā projektā.
Olga Senkāne
RA asoc.profesore, studentu teātra “ĶerRA” vadītāja


Rīts pēc Jāņu nakts Starptautisko Jauniešu Projektu mājas pagalmā


Kopīgs grupu mēģinājums skolas zālē


RA studenti - Liene Sergejeva, Linda Bauska, Mundis Sebris uz kuģa braucienā gar Ziemeļjūras krastu.For applicants

Contacts
Rezekne, Atbrivosanas aleja 90
LV-4600

Phone: +371 64623709
Fax: +371 64625901
e-mail: ru@ru.lv

 

Top of page

© Rēzeknes Augstskola
All questions and suggestions
send to web@ru.lv