English
Meklēšana

Web-lapas karte
Zinātne Zinātnieku nakts
Zinātnieku nakts

„Zinātnieku nakts 2012” – ceļojums enerģijas pasaulē

28. septembrī Rēzeknē notika vērienīgs pasākums – „Zinātnieku nakts 2012”, kas visus interesentus jau piekto gadu aicināja apmeklēt Rēzeknes Augstskolu (RA), lai radošās un daudzpusīgās aktivitātēs iepazītu zinātnes pasauli. Šogad „Zinātnieku nakts” aktivitātes tematiski bija saistītas ar enerģiju, tādēļ apmeklētāji varēja gūt ieskatu enerģijas daudzveidīgajā pasaulē, piedaloties zinātniskos eksperimentos, iesaistoties diskusijās, uzdodot jautājumus zinātniekiem un piedaloties dažādās aktivitātēs.

RA fakultāšu mācībspēki un studenti rūpējās, lai „Zinātnieku naktī” ikviens varētu sev atrast piemērotu nodarbošanos un lietderīgi pavadītu savu laiku. Interesenti varēja gan paši aktīvi līdzdarboties dažādos eksperimentos, gan arī gūt zināšanas, ieklausoties kompetentu RA zinātnieku stāstījumā.

Pasākuma dalībniekiem tika piedāvāts iepazīt dabas enerģijas izmantošanas veidus, varēja vērot robotu demonstrējumus un ar sērkociņa palīdzību darbināt dzinēju. Īpaši apmeklētas bija nodarbības, kuru laikā RA Ekonomikas un vadības fakultātes mācībspēki interesentiem atklāja naudas enerģijas noslēpumus un sniedza iedvesmu biznesa enerģijai. Noderīga bija aktivitāte, kuru laikā, pateicoties izzinošai spēlei, varēja iepazīt garīgās enerģijas veidus. Interesanta un mūsdienīga bija aktivitāte „Valodu tehnoloģiju demonstrējumi”, kas ļāva iepazīt programmas un iekārtas, ar kuru palīdzību var pētīt valodu. Daudz radošas enerģijas interesenti guva, zīmējot enerģētiskās mandalas un atbrīvojot mākslas Džinu, neizpalika arī gastronomiskas aktivitātes, izbaudot saldumu enerģiju.

Pozitīvais enerģijas spēks bija jūtams, dalībniekiem gan piedaloties nakts orientēšanās sacensībās, gan izmēģinot savus spēkus kustību un dziesmu enerģijas aktivitātēs, gan vērojot RA studentu teātra „ĶerRA” piedāvāto lielisko un humora pilno izrādi „Bej` kieneņam trejis meitys”. Tā kā RA „Zinātnieku nakts” laikā tika gaidīts ikviena vecumposma interesents, tad netika aizmirsts arī par pašiem mazākajiem pasākuma dalībniekiem, piedāvājot viņiem aktivitātes, kas ļāva izprast, ka no rotaļām līdz zināšanām ir tikai viens solis.

Šī gada „Zinātnieku nakts” simbols Rēzeknes Augstskolā bija mārīte – koši sarkanā enerģijas krāsā. Pasākuma gaitā ikviens apmeklētājs varēja ieskatīties Lauras Sondores apjomīgajā kolekcijā, kurā ar mārītes simbolu ir krūzītes, piespraudes, interjera priekšmeti, apģērbs un dažādas mīļlietiņas, kas atvestas no dažādām pasaules valstīm.

Savukārt pasākuma izskaņā visi klātesošie baudīja glāžu mūzikas enerģiju un ļāvās šim brīnišķīgajam koncertam, ko papildināja romantiskas melodijas ģitāras pavadījumā. Koncertā tika piedāvāts arī „mililitrofona” solo glāžu pavadījumā un kristāldzidru skaņu glāžu-zvaniņu piesitienā. Šo unikālo koncertu „Zinātnieku nakts 2012” dalībniekiem sniedza Manguļu ģimene no Ogres.

 „Zinātnieku nakts 2012” koordinatore Rēzeknes Augstskolā Lolita Kivleniece-Kuzņecova uzsvēra, ka darbs pie šī pasākuma izveides nav viena cilvēka darbs – te ir ieguldīts daudzu cilvēku laiks un enerģija – RA pētnieku, mācībspēku un studentu. „Aktivitātes nodrošina Rēzeknes Augstskolas zinošie un kompetentie mācībspēki, kuri iesaista arī studentus. Tieši viņu idejas spilgti atklājas lekcijās, diskusijās, radošajās darbnīcās. Lielākais gandarījums ir tas, ka šis pasākums nav spēle vienos vārtos, proti, atnāk zinātnieks, nolasa lekciju un viss. Te ir arī diskusijas, var aktīvi oponēt, piedalīties, līdzdarboties. Tas ir augstskolas mācībspēku pārziņā,” stāsta L. Kivleniece-Kuzņecova. Viņai ir patiess prieks, ka „Zinātnieku nakts” Rēzeknes Augstskolā jau vairākus gadus ir pārsniegusi Rēzeknes robežas – uz šo pasākumu brauc arī no citiem novadiem, izglītības iestādēm, nevalstiskajām organizācijām.

L. Kivleniece-Kuzņecova pastāstīja, ka cilvēki, kuri ir kļuvuši par regulāriem šī pasākuma apmeklētājiem Rēzeknes Augstskolā, ir apliecinājums kvalitatīvam, radošam darbam, jo viņi izvēlas „Zinātnieku nakti” apmeklēt tieši šeit. Tomēr tas ir arī izaicinājums neatkārtoties un mainīties. Runājot par „Zinātnieku nakts” nākotni, pasākuma koordinatore uzsvēra, ka augstskolai ir jādomā par plašāku telpu izmantošanu, lai būtu laba dzirdamība un redzamība un lai pēc iespējas lielākai sabiedrības daļai būtu iespēja pilnvērtīgi apmeklēt šo pasākumu. „Plānojot, allaž gribas, lai tas būtu ģimenes pasākums. Lai interesanti būtu gan mammai, gan tētim, gan arī bērnam – mazākam vai lielākam,” piebilst L. Kivleniece-Kuzņecova.

Laika un telpu plānojums "Zinātnieku nakts 2012"
"Zinātnieku nakts 2012" afiša
Video
Fotogalerija

Iepazīsti ķīmijas pasauli jeb „Zinātnieku nakts 2011” Rēzeknes Augstskolā

23. septembris ir zīmīgs ne tikai ar to, ka šajā datumā Latvijā iestājās astronomiskais rudens, bet arī ar to, ka Rēzeknes Augstskolā (RA) jau ceturto gadu pēc kārtas tika rīkots pasākums „Zinātnieku nakts 2011”. Tas ir pasākums, kurš vienā laikā notiek visā Eiropā - Eiropas Komisijas atbalstīts un finansēts projekts, to realizē Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Rēzeknes Augstskola apmeklētājiem sniedza plašu programmu, kurā ikviena vecumposma pārstāvis varēja atrast sev atbilstošu aktivitāti, kas bija saistīta ar šī gada tēmu „Aizraujošā ķīmija”.

Rēzeknes Augstskolas mācībspēki un studenti pasākuma „Zinātnieku nakts” apmeklētājiem dažādās interesantās un izzinošās aktivitātēs ļāva ieskatīties ķīmijas daudzveidīgajā pielietojamībā un ieveda tās brīnumainajā pasaulē. Valodu ķīmija, ūdens ķīmija, alķīmija uzturzinātne, ķīmijas pasaku zeme, aizraujošā ķīmijas krāsu pasaule – tās ir tikai dažas no „Zinātnieku nakts” piedāvātajām aktivitātēm. Ķīmijas pasaules iepazinēji pasākuma laikā līdzdarbojās dažādos eksperimentos, piedalījās degustācijās, iepazina ķērpju dabu, „ķīmiju” un virtuvi, veicot dažādus uzdevumus un baudot Īslandes ķērpja tēju, neizpalika arī vērtīgas informācijas iegūšana par dabīgo ķīmiju skaistumkopšanā. Ar noslēpumiem skaistuma pasaulē iepazīstināja RA absolvente Liene Putāne.

„Zinātnieku naktī” interjera un vides dizaina programmas 1. un 2. kursi piedāvāja aktivitāti ar intriģējošu nosaukumu „Uzmanību – piktogramma!” Kā zināms, piktogramma ir zīmētās rakstības elements – stilizēts attēls vai zīmējums, ko izmanto par rakstzīmi. Mūsdienās piktogrammas izmanto reklāmās, izkārtnēs, ceļa zīmēs u.c. Studente Jolanta Jonikāne bija sagatavojusi prezentāciju par piktogrammām, pastāstīja par to izcelsmi, veidiem, pielietojumu un nozīmi publiskajā telpā un cilvēku ikdienas dzīvē. Lai skatītāji varētu izprast un saskatīt piktogrammas arī turpmāk, varēja vērot īsu humora pilnu filmiņu par dažādām piktogrammām. Vēlāk dalībnieki varēja iesaistīties interesantās spēlēs, atminot piktogrammas, veicot „Pikto-redzes pārbaudi”. Bija arī sagatavoti dažādu piktogrammu zīmogi no kartupeļiem, kurus varēja ar košu krāsu palīdzību spiest uz papīra lapām. Zinātkāru cilvēku – bērnu un pusaudžu – šajā aktivitātē bija daudz, visiem patika sniegtā lekcija un piedāvātās aktivitātes. 2.kursa interjeristi uzskata, ka šis pasākums bija izdevies. Viņi teic, ka esot guvuši jaunu pieredzi pasākumu organizēšanas jomā un devuši jaunas zināšanas cilvēkiem, kuri īsti nezināja, kas ir piktogrammas,  ko tās nozīmē.

Pasākuma dalībnieki ar patiesu aizrautību iesaistījās aktivitātē „Noķer noziedznieku!”, kuras laikā viņiem no puzles gabaliņiem bija jāsaliek cilvēka seja un pēc šīs fotogrāfijas plašajā augstskolas ēkā jāatrod šis „noziedznieks”. Ar tikpat lielu aizrautību un degsmi jaunieši piedalījās nakts orientēšanās sacensībās un izbaudīja pozitīvo emociju ķīmiju, dziedot karaoki. Teltī, kurā tika dziedātas dziesmas, nepārtraukti atradās cilvēki, viņi bija pozitīvo emociju ķīmijas varā un ar patiesu prieku un atdevi dziedāja dažādas dziesmas.

Interesenti varēja uzzināt arī naudas maģisko formulu un iegaumēt viltīgus paņēmienus naudas pievilināšanā, ar šim zināšanām dalījās RA docente Iluta Arbidāne. Latgolys Studentu centrs „Zinātnieku nakts” laikā sparīgi visus aicināja uz Latgales karaļvalsti, kur varēja pārbaudīt jūtu ķīmiju, piedaloties akcijā „Ļūbej mani, ženej mani”. Tika meklēts visgudrākais, visdrosmīgākais un visacīgākais princis princesei. Potenciālajam preciniekam bija jāveic dažādi uzdevumi, pārbaudot savu drosmi un gudrību, ejot ciemos pie raganām un neprātīgajiem zinātniekiem. Princesei tika atrasts gan princis, gan stikla kurpīte. Savukārt viens laimīgais savā īpašumā ieguva latgaliešu mūzikas disku.

„Zinātnieku nakts” ietvaros RA tika demonstrēta videofilma „Latgolys laikadečs”, kuras režisors ir Rēzeknes Augstskolas absolvents Edgars Blinovs. Arī galvenās lomas atveidotāji ir cieši saistīti ar Rēzeknes Augstskolu – Leila Rasima, kura filmā ir iejutusies Veronikas lomā, absolvējusi Rēzeknes Augstskolu, savukārt Ingaru Gusānu jeb Sovvaļnīku filmā var redzēt kā Benediktu, bet ikdienā satikt kā latīņu valodas pasniedzēju un pētnieku RA. Filmas demonstrēšana ir spilgts apliecinājums, ka zinātniekiem ārpus zinātnes ir daudz aizraušanos un dažādu interešu.

Bērnu rotaļu istabā bērni ar interesi iesaistījās eksperimentu veikšanā, ne tikai to paveicot, bet arī kopīgi izrunājot, kāpēc tā ir noticis, kādi tam iemesli. Kā pastāstīja RA 4. kursa studente Liene Leja (specialitāte - pamatizglītības skolotājs sākumskolā), tad atsaucība esot bijusi liela. „Eksperimenti tika veikti praktiski, lai arī bērni tos iegaumētu un varētu paveikt mājās. Kopīgi veidojām dažādas lietas, bija iespēja iet rotaļās, veidot figūras no plastilīna. Nodarbēs iesaistījās ne tikai bērni, bet arī bērnu vecāki,” atceras Liene.

„Zinātnieku nakts” apmeklētāji bija ieradušies gan no tuvākām, gan arī no tālākām skolām. Pasākuma laikā dažādās aktivitātēs piedalījās interesenti no Rēzeknes vidusskolām un profesionālajām izglītības iestādēm, Dricāniem, Preiļiem, Nautrēniem, Vārkavas, Eglaines (Rugāju novads), Kaunatas, Kārsavas, Balviem, Atašienes, Jēkabpils, Varakļāniem un citām vietām. Plaši pārstāvētais interesentu skaits liecina par to, ka „Zinātnieku nakts” ir saistošs pasākums, kas katru gadu pulcē vienkopus visus tos, kuri vēlas atraktīvā veidā uzzināt zinātnes sasniegumus un ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.

Līga Dumarova (Rēzeknes Valsts ģimnāzija) šāda veida pasākumu Rēzeknes Augstskolā apmeklēja pirmo reizi. Viņai visvairāk atmiņā esot palikuši rādītie eksperimenti. Jauniete atzina, ka uz visām aktivitātēm neesot varējusi paspēt, jo daudz kas esot noticis vienlaicīgi. Eglaines pamatskolas (Rugāju novads) skolnieces Kristiāna Zelča un Inese Loseva arī bija pirmo reizi šajā pasākumā. Meitenes atzina, ka viņām vislabāk patikusi aizraujošā ķīmijas krāsu pasaule un ķīmijas pasaku zeme. Eglaines pamatskolas skolotāja Anita Stalidzāne teica, ka viņai vispirms jau esot prieks par to, ka skolēni esot piekrituši atbraukt uz šo pasākumu. Anitai patīk uzzināt visu jauno un rast jaunas idejas. Arī Didzis Adejanovs (Rēzeknes 1.vidusskola) „Zinātnieku nakts” aktivitātēs iesaistījās pirmo reizi. „Man patika visvairāk par ķērpjiem, daudz ko jaunu uzzinājām. Patika aktivitāte par krāsām,” stāsta Didzis. Savukārt jaunieši no Rēzeknes Valsts ģimnāzijas un Rēzeknes 1.vidusskolas – Alīna Matvejeva, Alla Beļaka, Signe Mičule, Mārtiņš Strods un Sandis Rimša – „Zinātnieku nakti” apmeklēja jau trešo reizi. Viņiem esot patikusi filma „Latgolys laikadečs”, jo tai esot bijis interesants sižets. Tāpat interesanta šķitusi aktivitāte „Ja es būtu ķērpis...”. Kaspars Koļesniks (Rēzeknes Valsts ģimnāzija), Ģirts Pavlovs (Rēzeknes Valsts ģimnāzija) un Mārtiņš Sināts (Rēzeknes 1.vidusskola) atzina, ka viņiem esot patikušas orientēšanās sacensības. Puišu komanda esot ieguvusi godpilno vietu. Kaspars atzina, ka nākošajā gadā varētu ieviest vairāk fizisku aktivitāšu, jo viņi ik gadu nopietni trenējoties. Ģirts piebilda, ka noteikti ir jāsaglabā orientēšanās sacensības, savukārt Mārtiņš pastāstīja, ka viņi esot arī aktīvi dziedājuši karaoki un izdancinājuši meitenes. Rēzeknes Augstskolas Rozes titula ieguvēja Zinību dienā Marta Zvejsalniece un Bruņinieks Rolands Keišs „Zinātnieku nakts” laikā aktīvi piedalījās dažādās aktivitātēs. Rolandam vislabāk esot patikusi karaokes dziedāšana, kā arī aktivitātes „Noķer noziedznieku” un „Jūtu ķīmija”, savukārt Marta atzinīgi izteicās par filmu „Latgolys laikadečs”.

„Zinātnieku nakts 2011” izskaņā pasākuma apmeklētāji piedalījās balvu izlozē un varēja vērot lielisku uguns šovu, kuru piedāvāja mākslinieki no Rīgas. Uguns pūšana, žonglēšana ar degošām lāpām, „uguns yo-yo” mētāšana un dejas ar uguns vēdekļiem maģiskas mūzikas pavadībā neatstāja vienaldzīgu nevienu klātesošo un aizrāva ar savu neatkārtojamību un bīstamo skaistumu.

Ar krāšņu uguns šovu šī gada „Zinātnieku nakts” pasākums arī noslēdzās. Apmeklētāji iepazina brīnumaino un neparasto ķīmijas pasauli un guva pozitīvas emocijas. Par veiksmīgu pasākuma norisi jāpateicas tā sponsoriem - SIA „Latvijas Mobilais Telefons”, SIA „Rēzeknes Gaļas kombināts, Swedbank Rēzeknes filiālei, Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācijai. Par projekta veiksmīgu izstrādi, norisi un sadarbību ar Latvijas Zinātņu akadēmiju gādāja Rēzeknes Augstskolas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lolita Kivleniece-Kuzņecova.

Uz tikšanos nākošajā gadā, kad „Zinātnieku nakts” Rēzeknes Augstskolā notiks jau piekto reizi!

Rēzeknes Augstskolas Sabiedrisko attiecību nodaļa

Laika un telpu plānojums "Zinātnieku nakts 2011"
"Zinātnieku nakts 2011" afiša
Fotogalerija

„Zinātnieku nakts 2010” – atraktīvs un izglītojošs pasākums Rēzeknes Augstskolā

24. septembrī Rēzeknes Augstskolā notika ikgadējais pasākums „Zinātnieku nakts 2010”, kurš šogad noritēja jau trešo reizi pēc kārtas. Visas aktivitātes bija saistītas ar šī gada pasākuma tēmu „Cilvēks, daba, klimats”. Rēzeknes Augstskolas mācībspēki un studenti bija sagatavojuši visdažādākās nodarbes un aktivitātes visu vecumposmu interesentiem, lai pierādītu un parādītu ikvienam, ka zinātne nav sarežģīta un neizprotama, bet spēj aizraut un piesaistīt. Kopējais pasākuma apmeklētāju skaits – 300, pasākumu koordinēja Rēzeknes Augstskolas Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Jaunieši varēja papildināt savas zināšanas un iegūt informāciju par alternatīvo enerģiju, kas ir klimata mainības ierobežotāja, varēja iepazīt iespējas, kādas Latgalē paver bioloģiskā lauksaimniecība, noskaidrot interesantus faktus par to, kuras klimata izmaiņas ir būtiski ietekmējušas vēstures gaitu, paanalizēt vēsturiskos notikumus un padomāt, kā būtu izveidojusies mūsu dzīve, ja visiem labi zināmie vēstures fakti būtu bijuši pavisam savādāki.

Garšu laboratorija piesaistīja apmeklētājus ar interesantiem un veselīgiem uzdevumiem – varēja pārbaudīt savu ožu un pēc smaržas noteikt, kādas garšvielas vai augi atrodas trauciņos, bet, rūpējoties par savu veselību, bija iespēja uzmeistarot krelles, aproces vai virtenes no ķiplokiem un pīlādžogām. Ķermeņa apgleznošanas studijā ikviens interesents varēja iegūt uz sava ķermeņa košu zīmējumu. Tie, kurus interesēja lauku tūrisma attīstības iespējas Latvijā, izbaudīja īstu pirts atmosfēru, jo divas pirtnieces ar smaržīgām un svaigām zaru slotiņām uz imitētas pirts lāviņas tā pa īstam nopēra katru pērties gribētāju. Vēlāk, kā jau pēc īstas pirts, varēja relaksēties, dzerot tēju.

Interesentiem bija dota iespēja tuvplānā apskatīt mehatronikas ierīces un redzēt, kā tās darbojas. Literārā konkursa „Bioloģiskā daudzveidība literatūrā un folklorā” rezultātā jaunieši varēja uzzināt daudz ko jaunu arī paši par sevi, kā, piemēram, uzzināt savu bioloģiski simbolisko raksturojumu. Radošajā darbnīcā jaunieši zīmēja fraktāļus – ģeometriskas figūras, kuras sastāv no vairākām (bezgalīgi daudzām) daļām, kas ir līdzīgas visai figūrai kopumā. Jaunieši uzzināja, ka ar fraktāļu ģeometrijas palīdzību var izveidot matemātiskos modeļus, kuri daudz precīzāk apraksta procesu norisi dabā.

Pasākuma apmeklētāju uzmanību piesaistīja arī Inženieru fakultātes studentu veidotā programma „Vai tu tici, ka taureņa spārnu vēziens var izraisīt viesuļvētru?” ar eksperimentiem un sagatavoto lāzeršovu. Īpaši lielu atsaucību guva karaoke „Daba dziesmā” – dziedātgribētāju bija ļoti daudz, visi dziedāja aizrautīgi un no sirds. Bērnu rotaļu istabā „Iepazīsim vidi!” bija dažādas atrakcijas, spēles un uzdevumi pašiem mazākajiem „Zinātnieku nakts” apmeklētājiem. Droši var teikt – netika aizmirsts ne par vienu šī pasākuma dalībnieku, jo interesanta laika pavadīšana bija garantēta gan lieliem, gan maziem.

 „Zinātnieku nakts” ietvaros bija apskatāma interesanta izstāde „Zinātnieks ārpus zinātnes”, kurā interesenti varēja apskatīties, ko Rēzeknes Augstskolas zinātnieki dara brīvajā laikā. Tā, piemēram, docente Iluta Arbidāne kolekcionē eņģeļus, un viņas kolekcijā jau ir 270 eņģeļi, bet docentam Ivaram Meirānam ir sakrāti pelnu trauki no visiem kontinentiem. Aktīva atpūta dabā, pastmarku kolekcionēšana, ģitāras spēlēšana, keramikas veidošana – šie ir tikai daži no zinātnieku vaļaspriekiem, kas ļauj uz viņiem paskatīties savādāk, nedaudz ikdienišķāk.

Lai noskaidrotu „Zinātnieku nakts” radītos iespaidus, pasākuma apmeklētājiem jautāju, kas viņiem te vislabāk ir paticis. Solvitai Voicišai (Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola) interesanta šķita lekcija par bioniku, paticis dziedāt karaoki. Marta Drelinga (Rēzeknes 1.vidusskola) atzina, ka viņai paticis tas, ka te jauniešiem ir aktivitātes, kuras ir interesantas un var noderēt profesijas izvēlē. Jaunieši var atnākt uz šo pasākumu un labi pavadīt laiku. Viktoram Filatovam (Rēzeknes 14.arodvidusskola) interesanti šķita konkursi un uzdevumi, kas saistīti ar fiziku, vēl patikušas aktivitātes, kas saistītas ar pirti, un origami darbnīca. Arī Dacei Sparānei un Laurai Plonei (Vārkavas vidusskola) vislabāk patika origami locīšana, un viņas abas pārliecināti teica, ka arī nākošgad brauks uz „Zinātnieku nakts” pasākumu. Ieva Dzene (Vārkavas vidusskola) bija sajūsmā par karaokes dziedāšanas iespējām. Vēl viņai paticis uzdevums, kurā bija jāsaliek frazeoloģismi, un atmiņā palikuši atsaucīgie cilvēki, kas izdalīja bukletus un anketas, bet Gati Brakovski (Vārkavas vidusskola) esot piesaistījis lāzeršovs un kokteiļu gatavošana. Aiva Litauniece (Rēzekne) atzinīgi vērtēja to, ka šogad bija padomāts arī par rotaļu istabu mazākajiem pasākuma apmeklētājiem. Ļoti atsaucīgi esot bijuši Vilciņš ar Kaķi. Bērni pirmo reizi mūžā esot dziedājuši karaoki. Tieši karaokes dziedāšanu varētu atstāt kā tradīciju. Vēl Aivai patikusi Ilgas Šuplinskas vadītā radošā darbnīca, kuras laikā tika darbinātas visas maņas, radās daudz jaunu, radošu ideju. Kaspars Koļesniks (Rēzeknes Valsts ģimnāzija) un Mārtiņš Sināts (Rēzeknes 1.vidusskola) „Zinātnieku nakts” laikā esot dziedājuši karaoki un izpriecājušies no sirds. Abi jaunieši secināja, ka „Zinātnieku naktī” visi cilvēki ir ļoti draudzīgi, un piebilda, ka varēja būt vēl vairāk aktivitāšu.

Līga Kaspare (Vilks) un Anna Svilāne (Kaķis) Izglītības un dizaina fakultātes studentes, kas izklaidēja bērnus rotaļu istabā, atzina, ka esot bijusi negaidīti liela atsaucība – uzdevumi bija paredzēti bērniem vecumā no 1,5 – 7 gadiem, bet nākuši arī jaunieši un spēlēja dažādas spēles. Divas stundas karaoki dziedāja Elizabete Zelča un Agnese Zīmele (Rēzeknes 1.vidusskola). Sandim Naglim (Rēzeknes Augstskola) esot patikusi garšu laboratorija, kurā tika gatavoti skaisti kokteiļi. Karaokē viņš esot dziedājis „Patrioti.lg” dziesmu „Daugaveņa”. Šī pasākuma laikā Sandis secināja, ka meitenēm zinātne tomēr interesē vairāk, jo viņu šeit ir vairāk nekā puišu. Ilze Adumāne un Ilze Pauliņa (Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola), runājot par pasākumu, teica, ka tas varētu būt ilgāks – līdz kādiem pulksten 2–3. Vārkavas vidusskolas skolotāja Helēna Piziča pastāstīja, ka ir bijusi arī citās augstskolās, bet Rēzeknes Augstskolā tomēr patīk vislabāk. Te ir draudzīga atmosfēra. Ja skolēniem te patīk, tad tā ir garantija, ka viņi nāks uz šo skolu mācīties. Helēna atklāja, ka viņas skolēni uz „Zinātnieku nakti” esot braukuši ar lielu prieku.

Pasākuma izskaņā uz kopīgu sadancošanos visus aicināja deju kopa „Dziga”, bet uz kopīgu sadziedāšanos – RA koris „Sonitum”. Neizpalika arī loterija, kurā piedalījās visi tie, kas bija aizpildījuši aptaujas anketas. Atskanot dziesmas „Mēs jau sen to bijām pelnījuši” ritmiem, debesīs uzplauka krāšņi uguns ziedi, radot katrā pasākuma apmeklētājā neviltotu prieku un apziņu par to, ka zinātnes iepazīšanas nakts ir izdevusies un bijusi veiksmīga.

Pasākumu atbalstīja: Eiropas Komisija, Latvijas Zinātņu akadēmija, Rēzeknes Augstskola, SIA „Latvijas Mobilais Telefons”, SIA „Rēzeknes Gaļas kombināts”.

RA Sabiedrisko attiecību nodaļa

researchers_night_2010

zinatnieku_nakts_2010

RA Zinātnieku nakts reklāma


Zinātnieku nakts 2009" Rēzeknes Augstskolā

2009. gada 25. septembrī plkst. 18.00 Rēzeknes Augstskolā notika pasākums „Zinātnieku nakts”. Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas atbalstīts un finansēts projekts, kuru realizē Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) sadarbībā ar Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Šāda veida pasākums Latvijā noritēs jau ceturto gadu, bet Rēzeknes Augstskolā – otro. Seko līdzi informācijai un Tu varēsi iejusties zinātnieka lomā, iepazīstot kosmosa noslēpumus, astronomiju un astroloģiju!


„Zinātnieku nakts 2009” rosība Rēzeknes Augstskolā

2009. gada 25. septembra vakarā Rēzeknes Augstskolā (RA) valdīja nebijusi rosība. Lieli un mazi apmeklētāji vēra RA Informāciju tehnoloģiju centra durvis, lai uzzinātu, ko slēpj pasākums ar nosaukumu „Zinātnieku nakts”, kuru organizēja RA Sabiedrisko attiecību nodaļa. Interesantu darbību, pārsteigumu un aktivitāšu netrūka.

„Zinātnieku nakts” ir Eiropas Komisijas atbalstīts pasākums, kuru realizē Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Šāds pasākums notiek vairāk nekā 200 Eiropas pilsētās septembra pēdējā piektdienā. Latvijā šogad tas risinājās vienlaikus piecās pilsētās - Rīgā, Daugavpilī, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē. Katrā no minētajām pilsētām tika rīkotas aktivitātes, lai popularizētu dažādus zinātņu virzienus. Šī gada tēma bija „Cilvēks un kosmoss”. Pasākuma galvenais mērķis piesaistīt sabiedrības, un it īpaši jauniešu uzmanību zinātnei. Atraktīvā veidā skaidrot zinātnes sasniegumus, radīt sabiedrības interesi un izpratni par zinātni, kā arī ļaut pasākuma apmeklētājiem pašiem darboties. Radīt tādu atmosfēru, kura sekmētu jauniešu pievēršanos pētniecībai. „Zinātnieku nakts” aktivitātes ir paredzētas ikvienam interesentam, bet visvairāk uz pasākumu katru gadu tiek aicināti un gaidīti tieši vidusskolēni. Viņiem tā ir lieliska iespēja iepazīties ar zinātņu virzieniem, pētniekiem, apjaust, ko tad īsti zinātne var sniegt katram indivīdam.

Šogad apmeklētāju skaits „Zinātnieku nakts” pasākumā Rēzeknes Augstskolā vairākkārt pārsniedza pagājušā gada „Zinātnieku nakts” dalībnieku skaitu - pāri par 400 interesentiem no 33 dažādām skolām. Prieks bija par katru, kurš šajā vakarā iegriezās Rēzeknes Augstskolā. Taču īpaši priecēja kuplais apmeklētāju pulks no blakus rajoniem. Šajā sakarā noteikti jāsaka paldies pedagogiem, kuri organizēja braucienus no tālākām izglītības iestādēm – Vārkavas, Ezerniekiem, Kaunatas, Rugājiem. Prieks, ka skolotāji atrod spēkus un līdzekļus, lai rosinātu jauniešus pameklēt līdzīga veida pasākumus.

„Zinātnieku naktī” katrs apmeklētājs varēja izvēlēties sev tīkamu tēmu un uzzināt vairāk par to. Sākot no astroloģes stāstījuma par Visumu un cilvēku, beidzot ar nakts orientēšanos Rēzeknes Augstskolas apkārtnē. Jaunieši vairāk izvēlējās tās darba formas, kurās varēja darboties līdzi, piemēram, izmēģinot orientēties ar GPS sistēmas palīdzību, piedaloties lidmodeļu vai zvaigžņu kartes veidošanā, pētot astroloģisko zīmju attēlojumu dažādu valstu valūtās. Katrā aktivitātē varēja atrast ko īpašu. Rēzeknes Augstskolas mācībspēki un studenti, kuri piedalījās aktivitāšu plānošanā un vadīšanā, centās atklāt vienai vai otrai pētniecības nozarei specifisko. Tas arī veiksmīgi izdevās. Gan skolotājiem, gan skolēniem interesanta likās tikšanās ar astroloģi Danutu Kiopu. Viņa atklāja noslēpumus, kuri saistīti ar nedēļas dienām, dzimšanas datumiem. Apmeklētāji varēja uzzināt par astroloģijas darbības mehānismu.

Aizpildot aptaujas anketas, jaunieši vispozitīvākās atsauksmes bija snieguši par dažādām aktivitātēm - „Zvaigžņu rakstu” skaidrošanas nodarbību, ko organizēja RA Filoloģijas katedras pārstāvji, robotu demonstrēšanu Inženieru fakultātes mācībspēku vadībā, Garšu laboratorijā atklātās gudrības, kā arī viesošanos uz Svešvalodu planētas. Ja runājam par vidusskolēnu viedokli, tad viņi atzinīgi vērtē šāda pasākuma norisi RA.

Laura Stepiņa no Rēzeknes 1. vidusskolas pēc pasākuma teica: „Jauniešiem „Zinātnieku nakts” bija viens liels piedzīvojums, atpūta pēc skolas un saņemtas jaunas zināšanas. Nakts skrējienā varēja pārbaudīt spēkus, radošajās darbnīcās iegūt vērtīgu informāciju, piedalīties konkursos un laimēt balvas. Vienkārši lielisks pasākums! Mūsu laikos tieši šādu radošu aktivitāšu pietrūkst. Es noteikti gribēšu piedalīties nākamgad šādā pasākumā.”

Evita Kozule no Rēzeknes Poļu vidusskolas norādīja: „Šajā naktī es jutos kā pētniece, jo ieejot katrā no telpām, es uzzināju ko jaunu. Piedalījos eksperimentos un degustācijās. Tik daudz jaunas informācijas vienkopus. Es stāstīšu par šo pasākumu un ieteikšu to nākamgad apmeklēt visiem saviem draugiem.”

Ausma Sprukte no Rēzeknes 1.vidusskolas vērtēja šādi: „Ir labi, ka nopietnas un zinātniskas lietas jauniešiem stāsta un parāda vienkārši. Tad viss paliek saprotams. Pasākums priekš manis ir liels ieguvums. Iespēja piedalīties loterijā, dejot laukā zem klajas debess, cienāties ar tēju un uzzināt tik daudz interesanta. Zināšanas un atpūta vienlaicīgi. Lieliski organizēts un vērienīgs pasākums.”

Īpašs paldies pasākuma atbalstīšanā jāsaka sponsoriem. Viņu sarūpēto varēja nogaršot ikviens pasākuma dalībnieks. Par atsaucību vislielākais paldies SIA „NP Foods”, kas cienāja ar Gutta sulām, SIA „Averscentrs” bija sarūpējis Danone jogurtus, bet slāpes varēja veldzēt ar SIA „Ilgazeem” Iļģuciema kvasu. Savukārt svaigu un garšīgu baltmaizi bija sagādājusi SIA „Vecā maiznīca”.

Rēzeknes Augstskolas mācībspēki un studenti cer, ka varēs piedalīties projektā un organizēt šādu pasākumu arī nākamgad. Vēl jo vairāk, ka šī gada „Zinātnieku nakts” apmeklētāji jau interesējas par laiku un vietu, kur tas varētu notikt. Pēc aizvadītās „Zinātnieku nakts” ir radušās vairākas idejas, kā varētu uzlabot tā norisi. Noteikti nepieciešamas plašākas telpas, jo jauniešu atsaucība un vēlme darboties tiešām ir liela. Katrā ziņā, Rēzeknes Augstskolai bija liels prieks sagaidīt tik daudz ciemiņu uz šī gada pasākums. Tāpēc ceram, ka tikpat liels un vēl lielāks apmeklētāju pulks būs arī citos RA organizētajos pasākumos.

Lelde Langovska, Diāna Miščenko, RA studentes
Māra Justa foto

„Zinātnieku nakts 2009” fotogalerija
Laika un telpu plānojums
„Zinātnieku nakts 2009” orientēšanās
„Zinātnieku nakts 2009” afiša
„Zinātnieku nakts 2009” uzlīme

„Zinātnieku nakts 2008” Rēzeknes Augstskolā

Zinātnieku nakts brīnumi Rēzeknes Augstskolā

2008. gada 26. septembrī Rēzeknes Augstskolā notika līdz šim vēl nebijis pasākums – Zinātnieku nakts. Vienlaikus pasākums notika četrās pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī un Rēzeknē, un tā tēma bija „Materiāli ap mums un mūsos”. Šie zinātnes svētki ļāva ikvienam interesentam vakara gaitā kaut uz brīdi iejusties zinātnieka lomā un atklāt daudz ko līdz šim vēl nezināmu.

Pasākuma mērķis bija ieinteresēt un iesaistīt sabiedrību dažādos zinātnes procesos, izskaidrot nezināmo atraktīvi un vienkārši, ļaut ielūkoties zinātniskajās laboratorijās un atklāt tur esošos noslēpumus. Ja kādam zinātne līdz šim likās neinteresanta, grūti izprotama un garlaicīga, tad pēc šī pasākuma domas noteikti mainījās.

Katra RA fakultāte prezentēja savus zinātniskos virzienus. Tika demonstrēti materiāli, kas ļāva spriest, ka zinātne ir mūsdienīga un interesanta. Inženieri iepazīstināja ar interaktīvo tāfeli, stāstīja par vides aizsardzību, ļāva darboties Mehatronikas laboratorijā, filologi un vēsturnieki klātesošajiem piedāvāja ceļot laikā un telpā caur valodu un folkloru – bija seno simbolu minēšana, sava vārda ierakstīšana folkloras datu bankā, atzīšanās mīlestībā vairāk nekā 10 valodās, savu svešvalodu zināšanu pārbaudīšana, fotografēšanās uz vēsturisku personību fona. Ekonomisti ļāva aizdomāties, vai grāmatvedība ir māksla, kā arī atklāja galda klāšanas etiķeti un kokteiļu jaukšanas noslēpumus, bet pedagogi lauza stereotipus par britu dzīvi un ļāva iesaistīties radošās darbnīcās. Juristi ieveda skatītājus tiesību un to pārkāpumu pasaulē, veica dažādus eksperimentus un aizrāva skatītājus ar interesanto skeču . Interaktīvo prezentāciju laikā ikviens klātesošais varēja iesaistīties dažādos konkursos un diskusijās. Pasākuma beigās notika tikšanās ar grupu „Borowa MC” – bija gan koncerts, gan interesanta intervija, kas ļāva skatītājiem uzzināt, ar kādām zinātnēm tad ir saistīti paši grupas dalībnieki.

Intervija ar RA Zinātnes daļas vadītāju, Zinātnieku nakts organizatori Sanitu Lazdiņu.

Ar kādām grūtībām nācās saskarties, rīkojot šo pasākumu?

- Informācija par projekta apstiprināšanu atnāca tikai maija sākumā. Kad par šo pasākumu ieminējos, kolēģi nebija ieinteresēti daudz par to domāt, jo bija ļoti noslogoti – sesija, izlaidumu laiks, studiju gada nogurums.... Jūlijā tika parakstīts līgums ar Zinātņu akadēmiju par Rēzeknes Augstskolas iesaistīšanos šajā Eiropas Komisijas atbalstītajā un finansētajā projektā. Jūlijā un augustā visu nācās darīt vienai; tā bija regulāra virtuāla sazināšanās par projekta līguma sagatavošanu, satura un tāmes precizēšanu un tamlīdzīgiem jautājumiem. Mani kolēģi šajā laikā bija atvaļinājumā. Projekta plānošanas un sagatavošanas laiks ir nepateicīgs augstskolu darbā. Projekta pieteikumu rakstīju, šķiet, novembrī, bet visi lielie darbi sākās tikai 2008.gada jūlijā un strauji noritēja septembra sākumā starp daudziem citiem pienākumiem. Biju atbildīga gan par pasākuma saturisko aspektu, gan telpu plānojumu, kafijas paužu nodrošināšanu, sākotnēji arī vidusskolēnu informēšanu Rēzeknes 1.vidusskolā un Valsts ģimnāzijā, kā arī savu lingvistiskās prezentācijas daļu. Šī darba apjoma dēļ septembrī biju atcēlusi pat savas lekcijas, kuras sāku lasīt tikai no pirmdienas, pēc Zinātnieku nakts, par ko atvainojos studentiem.

Kuri bija interesantākie brīži, kas paliks atmiņā par Zinātnieku nakti?

- Atmiņā paliks HJZF elektriķa Edgara izpalīdzīgā roka; viņš ir lielisks cilvēks, zinošs savā jomā un atsaucīgs. Pirmie Zinātnieku naktī uzstājās inženieri, tāpēc atmiņā paliks Ērikas Teirumniekas saistošais stāstījums un attēlu demonstrēšana par vides problēmām, atraktīvs šķita juristu teātris, Pedagoģijas fakultātes interaktīvais šovs. Noteikti atmiņā paliks Ineses Silickas un Nellijas Kivkucānes kulinārijas laboratorijas aprīkojums; tas, ar kādu ekipējumu viņas ieradās, lai varētu eksperimentēt un piesaistīt skolēnu uzmanību. Neaizmirsīšu arī jauniešu drūzmēšanos pie zāles durvīm, gaidot grupas „Borowa MC” koncerta sākumu.

Kādas emocijas radās Zinātnieku nakts izskaņā?

- Bija tāda doma – vai tiešām tas viss ir beidzies? Sapratu, ka rītā pamodīšos ar daudz vieglāku sajūtu, jo pirms tam bija liela neziņa, pieredzes trūkums šādas nakts organizēšanā. Emocijas bija ļoti pozitīvas, jo novērtēju manu kolēģu, visu augstskolas fakultāšu docētāju atbildības sajūtu, gatavojot savas prezentācijas. Arī studenti, kas bija atbildīgi par kafijas pauzēm, nepievīla. Liels paldies! Pasākuma noslēgumā radās gandarījums, ka iecere ir attaisnojusies.

Varbūt padomā jau ir kādas jaunas ieceres saistībā ar šo pasākumu?

- Jā, idejas, pārdomas ir radušās. Pirms „Borowas MC” koncerta vēl paspēju iedot Zinātnieku nakts apmeklētājiem pasākuma novērtējuma anketas. Izpētot tās, atradu vērtīgas atziņas, ieteikumus un pateicības vārdus. Pati labprāt Zinātnieku nakts rīkošanas stafeti vēlētos nodot Sabiedrisko attiecību nodaļai, protams, palīdzot, sadarbojoties ar to.


Pasākuma dalībnieku un skatītāju iespaidi un emocijas.

Velta Korkliša, Rēzeknes 1. vidusskola, 11.kl.: ”Man patika ķīmijas laboratorija, kokteiļu jaukšana. Daļēji patika kosmoprogramma. Bija interesanta prezentācija. Ļoti patika salvešu locīšana. Šādu pasākumu noteikti vajadzētu rīkot arī nākošgad.”

Karīna Malahovska, Rēzeknes Valsts ģimnāzija, 11.kl.: „Atmiņā paliks zinātniskie pētījumi, lekcijas. Visas tēmas bija ļoti aktuālas, un prezentācijas – interesantas.”

Tatjana Civkore, RA, 2. Psoc: „Pasākums patika. Daudz skolēnu bija atnākuši.. Nepatika, ka tikai uz īsu laiciņu vajadzēja pieskatīt galdus kafijas pauzēs, biju gatavojusies uz ilgāku laiku. Patika „Borowas MC” koncerts, bet žēl, ka dažkārt bija grūti saklausāmi dziesmu vārdi.”

Jānis Jurčenko, Rēzeknes Valsts ģimnāzija, 11.kl.: „Šī nakts man ļoti iepatikās. Spilgtākie iespaidi? Braucām uz Mehatronikas laboratoriju. Uzzināju, kur tāda atrodas. Man patika stereotipu laušana par britu dzīvi, arī profesionālā galda klāšana bija interesanta. Šāds pasākums būtu jārīko. Te var satikt citus jauniešus, ir cilvēki, ar ko var komunicēt.”

Linda Mehņecova, RA, 4. ET: „Visā visumā man patika. Esmu dzirdējusi, ka citiem arī patika. Tikai žēl, ka nevarēju apskatīties citu fakultāšu prezentācijas, jo biju aizņemta mūsu Ekonomikas fakultātes aktivitātēs. Bija arī nepilnības, kas, cerams, nākošgad tiks novērstas.”

Ivonna Ansone, Rēzeknes Valsts ģimnāzija, 11.kl.: „Patika izbrauciens uz laboratoriju. Tas bija iespaidīgi, jo nezināju, ka RA ir šāda aparatūra.”

Krišjānis Jermacāns, RA, 1. HJP: „Patika, ka visi strādā kolektīvi, sadarbojas. Spēles ir intelektuālas, gudras. Patīk arī tas, ka uzdevumi tiek vadīti atraktīvi.”

Ieva Gaidule, RA, 2. HJP: „Zinātnieku nakts šogad notika pirmo reizi. Arī es tajā piedalījos. Man patika uzticētās kafijas pauzes – bija jārūpējas, lai dalībniekiem netrūktu enerģijas (tēja, kafija, pīrādziņi). Pasākums bija izdevies. Pati piedalījos eksperimentā, par kuru varēja saņemt Nobela prēmiju (tā vismaz teica vadītāja). Bija jāgatavo kokteilis, jāvērtē vielu agregātstāvokļa maiņa. Vislabāk man patika „Borowas MC” uzstāšanās, kuras laikā varēja no sirds izsmieties par grupas dalībnieku sniegtajām atbildēm uz uzdotajiem jautājumiem, varēja izdziedāties. Esmu sajūsmā par to sirsnību, kas nāca no pasākuma organizētājiem.”

"Zinātnieku nakts 2008" fotogalerija
Laika un telpu plānojums "Zinātnieku nakts 2008"
"Zinātnieku nakts 2008" afišaRA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv