English
Meklēšana

Web-lapas karte
Aktualitātes - Vispārīgās
18.10.2004
Nāc un ieklausies, kas ir hepatīts C.

Nāc un ieklausies, kas ir hepatīts C.

13. oktobra pusdienlaikā Rēzeknes augstskolā notika IGO koncerts – tikšanās “Nāc un ieklausies”. Šis projekts ir veltīt hepatīta C problemātikai un tas noris visā Latvijā no 1.oktobra līdz novembra vidum. Hepatīta biedrības, mūziķa Igo, Rīgas Stradiņa universitātes un T/c “Spice” organizētā koncerta - tikšanās tūres “Nāc un ieklausies” mērķis ir sniegt informāciju jauniešiem, lai mazinātu hepatīta C inficēšanās draudus, tāpēc pasākumi norit augstskolās un vidusskolās.

Tikšanās laikā nācās secināt, cik maz mēs zinām par hepatītu C. Tikai retais, šī projekta afišu ietekmē, apskatījās internetā ( http://www.hepatits.lv/ ) vai kādā bukletā, kas tad īsti ir hepatīts C un kā ar to var saslimt. Mums šķiet vairāk zināms par tādu slimību kā AIDS.

Vai tu zini, kas ir hepatīts C? Ja ne - te mazs vīrusa Curriculum vitae:

 • Vīrushepatīts C – smagākais no vīrushepatītiem. Ar to var inficēties, pārlejot nepārbaudītas asinis. Bieži inficējas intravenozo narkotiku lietotāji, lietojot nesterilas šļirces. Iespējama inficēšanās arī dzimumkontakta laikā un no mātes dzemdību laikā.
 • Visbīstamākā ir vīrushepatīta C hroniskā slimības gaita, kas apmēram 20 gadu laikā noved pie aknu cirozes (25%) , 3% aknu cirozes pacientu gada laikā attīstās aknu vēzis . Hronisks C vīrushepatīts attīstās 70-80% gadījumu. Salīdzinot ar citiem vīrushepatītiem, C hepatīts daudz biežāk draud ar letālu slimības iznākumu.
 • Situācijas, kad iespējama inficēšanās:
  • donora asiņu pārliešana. Visā pasaulē vidēji 0,01-2% donoru ir hepatītu izraisoša vīrusa nēsātāji, tādēļ mūsdienās donoru asinīs tiek pārbaudīta B un C hepatīta vīrusa klātbūtne. Risks inficēties ir augstāks tiem cilvēkiem, kuriem nepieciešama vairākkārtēja asins pārliešana;
  • vienas šļirces daudzkārtēja lietošana paaugstina risku inficēties ar vīrushepatītu В un C. Tas ir izplatītākais inficēšanās veids narkomānu vidū;
  • ar hepatīta B un С vīrusu iespējams inficēties dzimumkontakta laikā. Visbiežāk šādi var inficēties ar hepatīta B vīrusu, bet ar hepatīta C vīrusu inficēšanās risks dzimumkontakta laikā ir niecīgs.
 • Inficēšanās veids no mātes bērnam (ārsti to dēvē par vertikālo inficēšanās ceļu) ir retāks. Risks paaugstinās, ja sievietei grūtniecības laikā ir aktīva vīrushepatīta forma vai arī pēdējos grūtniecības mēnešos ir bijis akūts vīrushepatīts. Inficēšanās iespēja bērnam ir lielāka, ja mātei bez vīrushepatīta ir arī HIV infekcija. Barojot ar krūti, ar vīrushepatītu inficēties nevar.
 • Ar hepatīta В un С vīrusu var inficēties tetovēšanas laikā, caurdurot ausis, veicot pīrsingu ar nesterilām adatām.
 • 40% gadījumu inficēšanās avots paliek neskaidrs.
 • Vakcīna hepatīta C vīrusa infekcijas infekcijas profilaksei vēl nav radīta.
 • Neliels asins daudzums var būt arī uz zobu sukām, skuvekļiem, nagu šķērēm un citiem personīgās higiēnas priekšmetiem, tāpēc nekad nelieto cita zobu sukas, skuvekļus u.c. personīgās higiēnas priekšmetus, jo hepatīta vīruss savu dzīvotspēju ārējā vidē var saglabāt pat dažas nedēļas ilgi.
 • Netetovējies un neveic pīrsingu! Ja nu tomēr to dari, tad tikai iestādēs, kuras ir vienreizējas lietošanas instrumenti.
 • Nelieto narkotikas! Narkomāniem jāpārtrauc narkotiku lietošana, jāpārbauda, vai nav vīrushepatīts C, vīrushepatīts B un citas infekcijas, un nepieciešamības gadījumā jāsāk ārstēties.
 • Pārbaudies! Visām personām, kas ir ārstējušās medicīnas iestādēs līdz 1992. gadam, kad vēl neveica vīrushepatīta C infekcijas pārbaudes, ir jāpārbauda hepatīta B un C vīrusa infekcija.

Šāda veida projekti liek aizdomāties, vai vienkārši būt uzmanīgiem. Lai nu kā, Igo caur mūzikas prizmu novēlēja mums būt veseliem un rūpēties par sevi, jo dzīve ir skaista un ir tik labi kopā būt...

 

Gunta Vorošena

RA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv