English
Meklēšana

Web-lapas karte
Aktualitātes - Vispārīgās
04.10.2010
„Zinātnieku nakts 2010” – atraktīvs un izglītojošs pasākums Rēzeknes Augstskolā

„Zinātnieku nakts 2010” – atraktīvs un izglītojošs pasākums  Rēzeknes Augstskolā

24. septembrī Rēzeknes Augstskolā notika ikgadējais pasākums „Zinātnieku nakts 2010”, kurš šogad noritēja jau trešo reizi pēc kārtas.

Visas aktivitātes bija saistītas ar šī gada pasākuma tēmu „Cilvēks, daba, klimats”. Rēzeknes Augstskolas mācībspēki un studenti bija sagatavojuši visdažādākās nodarbes un aktivitātes visu vecumposmu interesentiem, lai pierādītu un parādītu ikvienam, ka zinātne nav sarežģīta un neizprotama, bet spēj aizraut un piesaistīt. Pasākumu koordinēja Rēzeknes Augstskolas Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Jaunieši varēja papildināt savas zināšanas un iegūt informāciju par alternatīvo enerģiju, kas ir klimata mainības ierobežotāja, varēja iepazīt iespējas, kādas Latgalē paver bioloģiskā lauksaimniecība, noskaidrot interesantus faktus par to, kuras klimata izmaiņas ir būtiski ietekmējušas vēstures gaitu, paanalizēt vēsturiskos notikumus un padomāt, kā būtu izveidojusies mūsu dzīve, ja visiem labi zināmie vēstures fakti būtu bijuši pavisam savādāki.

Garšu laboratorija piesaistīja apmeklētājus ar interesantiem un veselīgiem uzdevumiem – varēja pārbaudīt savu ožu un pēc smaržas noteikt, kādas garšvielas vai augi atrodas trauciņos, bet, rūpējoties par savu veselību, bija iespēja uzmeistarot krelles, aproces vai virtenes no ķiplokiem un pīlādžogām. Ķermeņa apgleznošanas studijā ikviens interesents varēja iegūt uz sava ķermeņa košu zīmējumu. Tie, kurus interesēja lauku tūrisma attīstības iespējas Latvijā, izbaudīja īstu pirts atmosfēru, jo divas pirtnieces ar smaržīgām un svaigām zaru slotiņām uz imitētas pirts lāviņas tā pa īstam nopēra katru pērties gribētāju. Vēlāk, kā jau pēc īstas pirts, varēja relaksēties, dzerot tēju.

Interesentiem bija dota iespēja tuvplānā apskatīt mehatronikas ierīces un redzēt, kā tās darbojas. Literārā konkursa „Bioloģiskā daudzveidība literatūrā un folklorā” rezultātā jaunieši varēja uzzināt daudz ko jaunu arī paši par sevi, kā, piemēram, uzzināt savu bioloģiski simbolisko raksturojumu. Radošajā darbnīcā jaunieši zīmēja fraktāļus – ģeometriskas figūras, kuras sastāv no vairākām (bezgalīgi daudzām) daļām, kas ir līdzīgas visai figūrai kopumā. Jaunieši uzzināja, ka ar fraktāļu ģeometrijas palīdzību var izveidot matemātiskos modeļus, kuri daudz precīzāk apraksta procesu norisi dabā.

Pasākuma apmeklētāju uzmanību piesaistīja arī Inženieru fakultātes studentu veidotā programma „Vai tu tici, ka taureņa spārnu vēziens var izraisīt viesuļvētru?” ar eksperimentiem un sagatavoto lāzeršovu. Īpaši lielu atsaucību guva karaoke „Daba dziesmā” – dziedātgribētāju bija ļoti daudz, visi dziedāja aizrautīgi un no sirds. Bērnu rotaļu istabā „Iepazīsim vidi!” bija dažādas atrakcijas, spēles un uzdevumi pašiem mazākajiem „Zinātnieku nakts” apmeklētājiem. Droši var teikt – netika aizmirsts ne par vienu šī pasākuma dalībnieku, jo interesanta laika pavadīšana bija garantēta gan lieliem, gan maziem.

 „Zinātnieku nakts” ietvaros bija apskatāma interesanta izstāde „Zinātnieks ārpus zinātnes”, kurā interesenti varēja apskatīties, ko Rēzeknes Augstskolas zinātnieki dara brīvajā laikā. Tā, piemēram, docente Iluta Arbidāne kolekcionē eņģeļus, un viņas kolekcijā jau ir 270 eņģeļi, bet docentam Ivaram Meirānam ir sakrāti pelnu trauki no visiem kontinentiem. Aktīva atpūta dabā, pastmarku kolekcionēšana, ģitāras spēlēšana, keramikas veidošana – šie ir tikai daži no zinātnieku vaļaspriekiem, kas ļauj uz viņiem paskatīties savādāk, nedaudz ikdienišķāk.

Lai noskaidrotu „Zinātnieku nakts” radītos iespaidus, pasākuma apmeklētājiem jautāju, kas viņiem te vislabāk ir paticis. Solvitai Voicišai (Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola) interesanta šķita lekcija par bioniku, paticis dziedāt karaoki. Marta Drelinga (Rēzeknes 1.vidusskola) atzina, ka viņai paticis tas, ka te jauniešiem ir aktivitātes, kuras ir interesantas un var noderēt profesijas izvēlē. Jaunieši var atnākt uz šo pasākumu un labi pavadīt laiku. Viktoram Filatovam (Rēzeknes 14.arodvidusskola) interesanti šķita konkursi un uzdevumi, kas saistīti ar fiziku, vēl patikušas aktivitātes, kas saistītas ar pirti, un origami darbnīca. Arī Dacei Sparānei un Laurai Plonei (Vārkavas vidusskola) vislabāk patika origami locīšana, un viņas abas pārliecināti teica, ka arī nākošgad brauks uz „Zinātnieku nakts” pasākumu. Ieva Dzene (Vārkavas vidusskola) bija sajūsmā par karaokes dziedāšanas iespējām. Vēl viņai paticis uzdevums, kurā bija jāsaliek frazeoloģismi, un atmiņā palikuši atsaucīgie cilvēki, kas izdalīja bukletus un anketas, bet Gati Brakovski (Vārkavas vidusskola) esot piesaistījis lāzeršovs un kokteiļu gatavošana. Aiva Litauniece (Rēzekne) atzinīgi vērtēja to, ka šogad bija padomāts arī par rotaļu istabu mazākajiem pasākuma apmeklētājiem. Ļoti atsaucīgi esot bijuši Vilciņš ar Kaķi. Bērni pirmo reizi mūžā esot dziedājuši karaoki. Tieši karaokes dziedāšanu varētu atstāt kā tradīciju. Vēl Aivai patikusi Ilgas Šuplinskas vadītā radošā darbnīca, kuras laikā tika darbinātas visas maņas, radās daudz jaunu, radošu ideju. Kaspars Koļesniks (Rēzeknes Valsts ģimnāzija) un Mārtiņš Sināts (Rēzeknes 1.vidusskola) „Zinātnieku nakts” laikā esot dziedājuši karaoki un izpriecājušies no sirds. Abi jaunieši secināja, ka „Zinātnieku naktī” visi cilvēki ir ļoti draudzīgi, un piebilda, ka varēja būt vēl vairāk aktivitāšu.

Līga Kaspare (Vilks) un Anna Svilāne (Kaķis) Izglītības un dizaina fakultātes studentes, kas izklaidēja bērnus rotaļu istabā, atzina, ka esot bijusi negaidīti liela atsaucība – uzdevumi bija paredzēti bērniem vecumā no 1,5 – 7 gadiem, bet nākuši arī jaunieši un spēlēja dažādas spēles. Divas stundas karaoki dziedāja Elizabete Zelča un Agnese Zīmele (Rēzeknes 1.vidusskola). Sandim Naglim (Rēzeknes Augstskola) esot patikusi garšu laboratorija, kurā tika gatavoti skaisti kokteiļi. Karaokē viņš esot dziedājis „Patrioti.lg” dziesmu „Daugaveņa”. Šī pasākuma laikā Sandis secināja, ka meitenēm zinātne tomēr interesē vairāk, jo viņu šeit ir vairāk nekā puišu. Ilze Adumāne un Ilze Pauliņa (Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola), runājot par pasākumu, teica, ka tas varētu būt ilgāks – līdz kādiem pulksten 2–3. Vārkavas vidusskolas skolotāja Helēna Piziča pastāstīja, ka ir bijusi arī citās augstskolās, bet Rēzeknes Augstskolā tomēr patīk vislabāk. Te ir draudzīga atmosfēra. Ja skolēniem te patīk, tad tā ir garantija, ka viņi nāks uz šo skolu mācīties. Helēna atklāja, ka viņas skolēni uz „Zinātnieku nakti” esot braukuši ar lielu prieku.

Pasākuma izskaņā uz kopīgu sadancošanos visus aicināja deju kopa „Dziga”, bet uz kopīgu sadziedāšanos – RA koris „Sonitum”. Neizpalika arī loterija, kurā piedalījās visi tie, kas bija aizpildījuši aptaujas anketas. Atskanot dziesmas „Mēs jau sen to bijām pelnījuši” ritmiem, debesīs uzplauka krāšņi uguns ziedi, radot katrā pasākuma apmeklētājā neviltotu prieku un apziņu par to, ka zinātnes iepazīšanas nakts ir izdevusies un bijusi veiksmīga.

Pasākumu atbalstīja: Eiropas Komisija, Latvijas Zinātņu akadēmija, Rēzeknes Augstskola, SIA „Latvijas Mobilais Telefons”, SIA „Rēzeknes Gaļas kombināts”.

Inga Kaļva, RA studente

M.Justa foto

 

RA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv