English
Meklēšana

Web-lapas karte
Aktualitātes - Vispārīgās
01.12.2011
Cēsīs un Rēzeknē jaunieši radīs varavīksnes un milzu ziepju burbuļus

Cēsīs un Rēzeknē jaunieši radīs varavīksnes un milzu ziepju burbuļus

TJD uzsaukums

3. decembrī Cēsīs, Bērnu zinātnes centrā Z(in)oo, un 4. decembrī Rēzeknē, Rēzeknes Augstskolā, norisināsies Tehnisko jaunrades dienu pasākums, kura ietvaros jaunieši sacentīsies ķīmijas disciplīnā – šķīdumu varavīksnes un ātrākā ziepju burbuļa veidošanā, kā arī robotvaboļu un mini sumo robotu konstruēšanā, laivu ar tvaika dzinēju modeļu būvē, enerģijas radīšanā, kā arī noskaidros izturīgākā spageti tilta īpašnieku.

Tehniskās jaunrades dienas 3. decembrī no plkst. 12 līdz 18.30 norisināsies Bērnu zinātnes centrā Z(in)oo, Cēsīs, Poruka ielā 8, 2.stāvā. Savukārt 4. decembrī no plkst. 12 līdz 18.30 Rēzeknes Augstskolā, Rēzeknē, Atbrīvošanas alejā 90. Dalība pasākumā ir bez maksas. Dalībnieki tiks nodrošināti ar darbarīkiem un materiāliem. Reģistrēties dalībai Tehniskās jaunrades dienām iespējams, aizpildot reģistrācijas anketu, kas atrodama mājas lapā: www.tjd.lv.

Jaunieši tiek aicināti piedalīties kādā no Tehnisko jaunrade dienu disciplīnām, kur veidos un konstruēs dažādus priekšmetus, ar kuriem pasākuma noslēgumā tiks aicināti startēt robotvaboļu, mini sumo robotu, laivu modeļu, ķīmijas un ūdens rata būves sacensībās.

Disciplīnā „Ķīmijas laboratorija” dalībniekiem būs jāveic trīs uzdevumi: erudīcijas tests, demonstrējot zināšanas par ķīmiju ikdienā, un jāveic divi eksperimenti: šķīdumu varavīksnes veidošanā, kas radīsies pētot šķīdumu vides ar sarkanā kāposta indikatora palīdzību, un ātrākā ziepju burbuļa radīšanā ar „sausā ledus” jeb CO2 granulu palīdzību. Viena no „sausā ledus” īpašībām ir spēja,  saskaroties ar ūdeni, uzreiz pārvērsties no cieta agregātstāvokļa gāzveida stāvoklī. Tieši šī komponente palīdzēs dalībniekiem „uzpūst” ziepju burbuļus. Savukārt ar sarkanā kāposta indikatoru dalībnieki varēs noteikt dažādu mājsaimniecībā sastopamu vielu – sodas, mazgājamā līdzekļa, etiķskābes utt. – vides atšķirības un vērot, kā šķīdumi maina krāsas.

Tāpat dalībniekiem būs iespēja piedalīties disciplīnās „Robotikas darbnīca – robotvaboles” un „Robotikas darbnīca – mini sumo” dalībniekiem tiek piedāvāts iemācīties būvēt robotvaboles un Robotikas sacensību favorītu sumo robotus, apgūstot elektronikas un mehānikas pamatiemaņas, kā arī nostiprinot zināšanas bioloģijā par vaboļu kukaiņu kārtu.  Disciplīnā „Laivu doks” dalībnieki būvēs laivu modeļus, kas aprīkoti ar tvaika dzinēju, bet „Energo stacijā” varēs iemācīties ražot enerģiju, uzbūvējot ūdens ratu un piemontējot to ūdens dzirnavām. Tie, kas sagatavos mājas darbu – spageti tiltu, varēs piedalīties to izturības pārbaudē. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) jaunrades dienu pasākumā, kas norisinājās 27. novembrī, izturīgākais tilts izturēja vairāk nekā 100 kg.

Disciplīnu starplaikos būs iespēja vērot dažādus ķīmijas un fizikas eksperimentus, kā arī darbosies stends par dzīvības, dabas un inženierzinātņu augstākās izglītības iespējamām. Stenda apmeklētājiem būs iespēja spēlēt interaktīvu spēli – tablo par izglītības iespējām.

Noslēdzošie Tehniskās jaunrades dienu pasākumi paredzēti:  10. decembrī – Jelgavā (Latvijas Lauksaimniecības universitātē) un 11. decembrī – Liepājā (RTU Liepājas filiālē).

Tehniskās jaunrades dienas organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar RTU Studentu parlamentu un RTU Robotikas klubu. Pasākums tiek īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projekta „Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma” ietvaros, to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

Vairāk informācijas:

www.tjd.lv

Arita Krēsliņa,

Projekta "Tehniskās jaunrades dienas" koordinatore

Tel.: +371 27896240

E-pasts: Arita.Kreslina@tjd.lv

RA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv