English
Meklēšana

Web-lapas karte
Aktualitātes - Vispārīgās
20.06.2012
Starptautiskā ekspedīcijā meklēs lietuviešu pēdas Rēzeknes novada Ciskādos

Starptautiskā ekspedīcijā meklēs lietuviešu pēdas Rēzeknes novada Ciskādos

Rēzeknes novada Ciskādos ar mērķi apzināt mūsdienu folkloru un izzināt lietuviešu ietekmi kultūrvidē no 2012. gada 27.jūnija līdz 3.jūlijam uzturēsies starptautiska studentu un pētnieku grupa.

Šī jau būs otrā ekspedīcija, kas notiek pateicoties veiksmīgajai Rēzeknes Augstskolas un Vītauta Dižā Universitātes (Kauņa, Lietuva) sadarbībai. Pērn abu augstskolu pārstāvji tikās Lietuvas-Latvijas pierobežā, Biržu rajona Ģermanišķos, savācot ievērojamu daudzumu folkloras materiāla (ap 1880 vienību no dažādiem žanriem), kas atspoguļo lietuviešu un latviešu ciešos kultūru sakarus.

Šogad Rēzeknes un Kauņas studentu un pētnieku grupa, kopā 25 cilvēki, dosies uz Rēzeknes novada Ciskādiem, kur vēl pirms pusotra gadsimta kuplā skaitā dzīvojuši lietuviešu zemnieki. Par to, kā un kāpēc viņi te ieceļojuši, stāsta kāda leģenda, kurai pierādījumus meklēs arī pētnieki. Paralēli intriģējošu faktu vākšanai notiks gana nopietns darbs - sociolingvistikas aptaujas veikšana, lai iegūtu datus pētījumam „Lietuviešu-latviešu-latgaliešu leksikons”, kas ir pamats visu trīs minēto valodu vārdnīcas izveidei.

Rēzeknes Augstskolā folkloras ekspedīcijas tiek rīkotas jau vairāk kā desmit gadus. Uzkrātā pieredze liecina, ka šādi lauka pētījumi ir vērtīgs pamats studentu individuālo pētījumu izstrādei un zinātniski pētniecisko iemaņu pilnveidošanai. Dalība ekspedīcijā ir iespēja studējošajiem studiju gadā uzkrātās zināšanas pielietot praksē.

Ekspedīcija Rēzeknes novada Ciskādos šogad notiks ar Latvijas – Lietuvas programmas atbalstu un ir daļa no Rēzeknes Augstskolas vadībā realizētā projekta „HipiLatLit” jeb “Development of Research Infrastructure for Education in the Humanities in Eastern Latvia, Lithuania” aktivitāšu plāna. Projekts tika uzsākts 2011.gada sākumā un paredz divu gadu laikā izstrādāt pasaulē pirmo mūsdienu latgaliešu rakstu valodas korpusu, latviešu-lietuviešu un lietuviešu-latviešu paralēlos korpusus, veikt pētījumu „Lietuviešu-Latviešu-Latgaliešu valodas leksikons” , kā arī izveidot doktorantūras programmu baltistikā.

Plašākai sabiedrībai projekta sasniegumi tiks prezentēti šī gada 8.-9.novembrī Rēzeknes Augstskolas rīkotajā konferencē „Reģionālā pievilcība un ilgtspēja globālās lokalizācijas laikmetā”.

Projekta „HipiLatLit” sagatavošanā un realizēšanā iesaistījusies arī Vītauta Dižā Universitāte (Kauņa, Lietuva), LU Matemātikas un informātikas institūts (Rīga, Latvija).

Projekta kopējais budžets ir 395 758,00 EUR, no kuriem 336 394,30 EUR ir atbalsts no Latvijas–Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013.gadam un 59 363,70 EUR nacionālais finansējums.

 

Papildus informācijai:

Projekta „HipiLatLit” koordinatore Anna Briška

Mob. +371 29108392, E-pasts: anna.briska@inbox.lv

RA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv