English
Meklēšana

Web-lapas karte
Aktualitātes - Vispārīgās
25.01.2006
Izmaiņas studējošā kredīta saņemšanā

Izmaiņas studējošā kredīta saņemšanā

Janvārī Ministru kabineta sēdē tika pieņemti grozījumi Ministru kabineta 2001. gada 29. maija noteikumos Nr. 220 “Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu”, kuros atbalstīti Latvijas Studentu apvienības (LSA) ierosinājumi par studējošā kredīta apjoma palielināšanu līdz 120.

Latvijas Studentu apvienības (LSA) izstrādātie un Ministru kabinetā pieņemtie grozījumi paredz studējošā kredīta apjoma palielināšanu līdz 120 latiem mēnesī, kas atbilst viena iedzīvotāja iztikas minimuma preču un pakalpojumu groza vidējai mēneša vērtībai (2005. gada novembrī tā sasniedza 110,07 latus) pēc kredītprocentu nomaksas. LSA prezidents Uldis Luckāns uzskata: „Šāds kredītu apjoma palielinājums ir nozīmīgs sasniegums, kas studentiem dos iespēju izvēlēties pilnvērtīgas studijas, nevis rūpēties par iztiku, strādājot pilnas slodzes darbu, kas nav savienojams ar pilna laika studijām.” Arī Ministru prezidents Aigars Kalvītis ir pārliecināts, ka studējošo kredīts ir jāpalielina, lai studenti var nodoties mācībām, nevis meklēt iespējas piepelnīties. Vienlaicīgi Latvijas Studentu apvienība aicina studentus būt apdomīgiem studējošā kredīta apjoma izvēlē, ņemot vērā kredītu atmaksas laiku, kas šobrīd ir līdz pat 10 gadiem.

Neskatoties uz radītajiem uzlabojumiem studentu kreditēšanas jomā, LSA ir nolēmusi panākt arī citu nozīmīgu ierosinājumu iekļaušanu turpmākajos grozījumos, jau šodien aicinot Izglītības un zinātnes ministriju veidot jaunu 2001. gada 29. maija noteikumu Nr. 220 “Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu” grozījumu projektu. LSA ierosinās pieņemt grozījumus par aizliegumu augstskolām un koledžām pieprasīt studiju maksu pirms Izglītības un zinātnes ministrijas Studiju fonds ir iesniedzis kredītiestādēm apstiprinātus kredītu pieprasītāju sarakstus. „Nav pieļaujama situācija, kad studentam ir jāmeklē nauda studiju maksas vai tās daļas segšanai, pirms iespējas to segt ar studiju kredītu. Šie grozījumi rosinās augstskolas un koledžas ievērot studējošo tiesības un uzlabos augstākās izglītības pieejamību,” informē Latvijas Studentu apvienības Sociālā virziena vadītājs Ēriks Dauksts.

Latvijas Studentu apvienība ir izteikusi priekšlikumus par doktorantūras, bakalaura un maģistra studijām saņemto studiju un studējošā kredītu dzēšanu studējošajiem, kuri piecu gadu laikā pēc doktorantūras studiju uzsākšanas iegūst zinātnisko grādu, kuri netika atbalstīti Ministru kabineta komitejas sēdē pirmdien, pamatojot to ar budžeta līdzekļu trūkumu. LSA turpinās cīnīties arī par šādas kredītu dzēšanas iespējas ieviešanu un uzskata, ka valdības atbalsts šādai sistēmai pierādītu valdības deklarācijā pausto atbalstu doktorantūras studijām. „Šādas izmaiņas ne tikai veicinās doktorantūrā studējošo skaita pieaugumu, kas šobrīd ir 1,8% no studējošo kopskaita un ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropā, bet arī sekmēs zinātnes attīstību valsts prioritārajās nozarēs,” skaidro Uldis Luckāns.

Katrīne Pļaviņa,
Latvijas Studentu apvienības sabiedrisko attiecību virziena vadītāja

RA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv