English
Meklēšana

Web-lapas karte
Aktualitātes - Vispārīgās
09.06.2009
Puse no gada Latvijā - Rēzeknes Augstskolā

Puse no gada Latvijā - Rēzeknes Augstskolā
Kāpēc izvēlējāties doties tieši uz Latviju un Rēzeknes Augstskolu?
Es esmu dzimusi Vācijā, bet mani vecāki dzīvoja Alsviķu pagastā. 1944.gadā ģimene no Latvijas bija spiesta uzsākt bēgļu gaitas, jo tēvs bija Alsviķu pagasta priekšnieks. Kopš 1950.gada dzīvojām Amerikā. Ar vecākiem es runāju latviski, taču nekad neesmu mācījusies latviešu valodas gramatiku.
Pieteikties Fulbraita stipendijai mani mudināja RA lektore Inta Rimšāne, kura 2005. un 2006. gadā pētīja svešvalodu skolotāju izglītību Millersvilles Universitātē, Pensilvānijas štatā. Es vienmēr esmu gribējusi Latvijā pavadīt ilgāku laiku; biju domājusi par kādu mazu lauku skolu, kurā varētu pastrādāt. Šādā skolā man nesanāca strādāt, taču es priecājos, ka izvēlējos tieši Rēzekni. Rīga nav pasaules centrs.
Kādi bija Jūsu darbības aspekti RA?
Rēzeknes Augstskolā es galvenokārt darbojos ar studiju programmas „Svešvalodas angļu/vācu valodas skolotājs” studentiem. 35 gadus esmu strādājusi Amerikas skolās par vācu valodas skolotāju. Millersvilles universitātē mācīju svešvalodu mācīšanas metodiku, biju arī katedras vadītāja.
Vai Latvijā studenti atšķiras?
Studentus es negribētu salīdzināt. Amerikā ir viena kultūra, Latvijā cita. Daudzi amerikāņi nesaprot, kāpēc viņiem būtu jāmācās svešvalodas, tāpēc amerikāņu skolotājiem ir ne tikai jāmāca valodas, bet arī jāpārliecina sabiedrība par nepieciešamību iekļaut svešvalodas mācību programmās. Tas nozīmē, ka stundām jābūt ļoti interesantām, lai amerikāņu skolēni nāktu uz tām ar prieku, un vecāki pieprasītu nodrošināt svešvalodu mācīšanu skolās.
Latvijā studentiem ir lielākas iespējas mācīties citas valodas. Taču man nepatīk, ja skolotāju un skolēnu vienīgā motivācija ir centralizētā eksāmena sekmīga nokārtošana. Es ceru, ka tie Rēzeknes Augstskolas studenti, kuri apmeklēja manas lekcijas, atradīs citu motivāciju, lai vadītu interesantas un aizraujošas svešvalodu stundas.
Ko atšķirīgu pamanījāt savā darba laukā?
Latvijā pārlieku uzsver gramatikas nozīmi valodas apguvē. Taču gramatikai ir tik maza loma komunikācijā. Es runāju latviski, bet teikšu pavisam godīgi - pilnīgi neko nezinu par latviešu gramatiku. Un negribu zināt. Latvijā gan vidusskolā, gan augstskolā gramatikai velta pārāk lielu uzmanību. Vairāk būtu nepieciešams attīstīt tieši komunikatīvās prasmes.
Varbūt vēl kāds vērojumi? Latvijā skolniekiem, studentiem, mācībspēkiem ir daudz lielākas iespējas piedalīties dažādos projektos. Man radās iespaids, ka visas šīs iespējas netiek izmantotas. Latvieši ir noslēgti, pietrūkst vēlmes komunicēties. Varbūt tās ir bailes – uzdrīkstēties, piedalīties, iesaistīties. Gribu uzsvērt, ka Amerikā tik daudz iespēju nav. Gribētos, lai tautieši vairāk domā par pozitīvām lietām par spīti tam, ka Latvijā šobrīd ir ļoti sarežģīta situācija. Pus gadu pavadot šeit, es nevaru teikt, ka saprotu, kas te notiek, it īpaši politikā.
Taču politiku mēs arī varam ietekmēt. Amerikā es vienmēr uzsveru, ka izglītība ir pati svarīgākā lieta, skolotāja profesija ir ļoti vajadzīga, un skolotājs ir sabiedrības attīstības un demokrātijas procesu virzītājs. Es ceru, ka arī Latvijas skolotāji varēs kaut ko mainīt sabiedrībā, jo jaunas zināšanas, ir īpaši svešvalodas, dod iespēju paskatīties uz pasauli pavisam no citas puses un mainīt to, kas mums nepatīk.
Ar kādām domām Jūs braucāt uz Latviju?
Man bija doma uzlabot savu latviešu valodu, piedalīties korī vai tautas deju kopā, bet diemžēl nesanāca. Mani darba pienākumi paņēma ļoti daudz laika, brīvajos brīžos es ceļoju, apmeklēju teātri. Taču es ne brīdi nenožēloju, ka izvēlējos Rēzekni. Man daudz palīdzēja Iveta, Velta, Mārīte, Inta, pirmā un otrā kursa svešvalodu katedras studenti, kā arī daudzi citi rēzeknieši.
Kādas ir nākotnes ieceres?
Uz Latviju es noteikti atbraukšu. Te ir mani radi. Kas attiecas uz RA, vajadzētu padomāt par kādu skype konferenci, lai sazinātos ar studentiem. Iespējams, Latvijas un Amerikas studenti varētu apspriest kādu aktuālu jautājumu skolotāju izglītībā. Tas palīdzētu topošajiem skolotājiem saprast, ka svešvaloda nav tikai gramatika un centralizētais eksāmens.
Lolita Kivleniece-Kuzņecova, SAN
RA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv