English
Meklēšana

Web-lapas karte
Aktualitātes - Humanitāro un juridisko zinātņu fakultāte
14.06.2005
Arhetipiskais pieskāriens Vladislava Paura gleznās

Arhetipiskais pieskāriens Vladislava Paura gleznās

Visu jūnija mēnesi Rēzeknē, Latgales Kultūrvēstures muzeja telpās ir skatāma mākslinieka, asociētā profesora, Rēzeknes Augstskolas Mājas kultūras izglītības katedras vadītāja V. Paura personālizstāde, kas veltīta viņa dzīves 60 gadu jubilejai. Mākslinieks to nesauc par atskatu radošās darbības sasniegumos, drīzāk gan par ieskatu topošajā un esošajā realitātē. Sevī prizmētais realitātes pieskāriens raksturo ne vien V. Paura gleznas, bet arī pasaules uztveri, krāsu izjūtu. Latgales daba ir būtiskākais mākslinieka iedvesmas avots, spēka un radošuma dzinulis vienlaikus, tāpēc viņa darbos līdzās klusajai dabai, portretiem, aktiem figurē arī Latgales dabas ainavas, profesionāla mākslinieka gleznās tās ieguvušas savdabīgu iekšējo mirdzumu, harmoniskumu.

V. Paura darbi gleznoti galvenokārt akvareļa un pasteļtehnikā. Kā atzīst profesora mākslas kolēģi O.Zvejsalnieks, P.Gleizdāns, mākslinieka darbus caurstrāvo dziļa un izsmacināta prasme atainot norises dabā, gleznās var vērot viņa centienus eksperimentēt ēnu un līniju spēlē, pēc iespējas niansētāk atklāt juteklisko, arhetipiski dziļo attēlojamajā objektā. Gleznās izkristalizējas mākslinieka krāsu valodas maiņa, ja radošās darbības sākuma gleznās dominējošie toņi ir pelēcīgi, brūni un zaļgani, tad pēdējos gados tapušajos darbos ienāk sulīgāks, dzīvei atvērtākas krāsas – dzeltenā, sarkanā, zilā. Vietumis, kopā saplūstot, tās rada optimisma un dzīvesprieka noskaņu, citreiz pārsteidz ar ekspresionisku pārdrošību. Tai pašā laikā, kā atzīst pats mākslinieks, ikviena laika pamatvērtība ir cilvēks, tāpēc sirsnība, latgaliskā atvērtība uzrunā mākslas baudītāju, skatot V.Paura gleznas. Visspilgtāk to var pamanīt portretējumos, kas, distancējoties no naturālā foto reālisma, attēlo cilvēku kā pārdzīvojuma dokumentu un laikmeta liecību. Savukārt klusās dabas gleznas atstāj iespaidu, ka mākslinieks tajās iemūžinājis krāsu, ēnu vai ūdens rotaļu atspulgus.

Mākslinieks izstādes ir rīkojis visās Latgales pilsētās, kā arī ārpus Latvijas – Vācijā, Lietuvā, Krievijā, Baltkrievijā. Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles Grafikas nodaļas vadītājs Pēteris Gleizdāns atzīst, ka “V. Paura māksla apbruņo un atbrīvo cilvēka garīgo spēku. Darbu intuitīvais dziļums un smalkais intelektuālisms reizē apliecina, ka V. Paurs ir viens no savdabīgākajiem savas paaudzes akvareļgleznotājiem Latgalē un Latvijā.”

Mirklis - iemūžināts, realitāte – apzināta, pasaule – izjusta, savpats skatījums uz ikdienišķo cilvēka dzīvē, tādas apgarotas, vietumis rāmas, dažviet dinamiskas ir mākslinieka V. Paura gleznas.

Lolita Kivleniece,
Rēzeknes Augstskolas
Sabiedrisko attiecību nodaļa

RA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv