English
Meklēšana

Web-lapas karte
Aktualitātes - Studentu dzīves aktualitātes
27.10.2010
Tuvojas Studentu dziesmu un deju svētku piedzīvojums Gaudeamus

Tuvojas Studentu dziesmu un deju svētku piedzīvojums Gaudeamus

       Pirmie Studentu dziesmu un deju svētki notika 1956. gadā Tartu, šādu ideju tolaik ierosināja Ričards Ritsings. Jau 1967. gadā festivāls ieguva savu tagadējo nosaukumu Gaudeamus, kas latīņu valodā nozīmē ‘priecāties’.

2006. gadā tika svinēta Gaudeamus svētku 50. gadskārta. Šie svētki katru reizi, nākamgad jau 16. reizi, ir patiess kopā dziedāšanas un dejošanas prieks skanīgajai un studējošajai jaunatnei.

Gaudeamus apvieno Baltijas valstu – Latvijas, Lietuvas un Igaunijas – aktīvākos un muzikālākos jauniešus. Katras valsts pārstāvji šiem svētkiem gatavo īpašu svētku programmu. Mīlestība uz mūziku ir iedvesmojoša, tā dara stiprāku, veido personību – drošu, pārliecinātu un atvērtu mīlestībai uz pasauli. Svētkos valdošās emocijas – prieks, sajūsma, patiess aizkustinājums, dzīvības un mūzikas enerģētisms, pozitīvisms. Šie svētki stiprina kaimiņu valstu kopību un muzikāli atgādina par to ciešajām, kopīgajām saiknēm vēsturē un mūsdienās, kultūrā un politikā, vienmēr un visā. Kā reiz teica Lietuvas valsts prezidente: „Draugi ir viens otram tuvi, bet kaimiņi – vēl tuvāki”. Un tā arī ir. Šie svētki visos laikos ir bijuši plaši apmeklēti gan no mākslinieku, gan no skatītāju puses, jo tie ir vienīgie šāda veida tieši studentiem veltītie svētki. Tā ir iespēja sevi pierādīt, sevi izdziedāt, izdejot savas jaunības dedzību, protams, tā ir iespēja atpūsties, iepazīties, satikt senus draugus, kopā uzspēlēt futbolu, iemācīties kaimiņu deju soļus, iemācīt kaimiņiem savējos.

Dziesmu un deju svētku norises vieta katru reizi maina savu skanīgo epicentru. Ierasts, ka dziesmu un deju svētku pilsētas Latvijā ir Rīga, Ogre, Cēsis, Liepāja, Sigulda. Svētkos norisinās vairāki koncerti, tas viesiem dod iespēju labāk iepazīt kaimiņvalsti un rīkotājai valstij labāk iepazīt studentus un saklausīt kaimiņu tautu mūzikas nianses. Svētku dzimtenes Igaunijas svētku pilsētas ir Tartu, Tērbata, Kohtla-Jarve. Lietuvā visbiežāk tā ir galvaspilsēta Viļņa, kur nākamgad jūnijā norisināsies 16. Studentu dziesmu un deju svētki.

        Arī Rēzeknes Augstskolas jauktais koris „Sonitum” kopš tā dibināšanas 1995. gadā ir aktīvi piedalījies daudzās dziesmas un dejas svinībās. Arī pašlaik radošā atmosfērā vienmēr pozitīvi un muzikāli trauksmaino diriģentu Jāņa Mežinska, Edgara Kārklinieka un Kristīnes Zeltiņas vadībā notiek gatavošanās un ar nepacietību tiek gaidīti nākamie Gaudeamus studentu dziesmu un deju svētki. „Sonitum” mēģinājumi notiek otrdienās pulksten 18.00, studenti tiek aicināti nākt dziedāt un izbaudīt Gaudeamus svētku prieku klātienē. Studentu dziesmai ir spēks, un šis spēks ir vienojošs. Studentu dzidrās balsis un vieglie deju soļi iedvesmo un rada vienreizēju kopības sajūtu, un tad var ieskanēties arī sirdis.

Ilze Vaivode, 3. kursa filoloģijas studente


RA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv