English
Meklēšana

Web-lapas karte
Aktualitātes - Studentu dzīves aktualitātes
08.12.2011
Futbols – neatņemama dzīves sastāvdaļa

Futbols – neatņemama dzīves sastāvdaļa

Katram no mums ir kāds vaļasprieks, kas padara krāsaināku mūsu ikdienas dzīvi. Citreiz nevaram tam veltīt tik daudz laika, cik gribētos, bet citreiz šis vaļasprieks pārtop par galveno dzīves jēgu. Šoreiz uz sarunu aicināju Rolandu Putānu, kurš ir no Aglonas un šobrīd studē 4.kursā Rēzeknes Augstskolas Inženieru fakultātes studiju programmā „Vides inženieris”. Rolandam ir kāds saistošs un enerģisks vaļasprieks – futbols, kas viņa dzīvē ieņem patiesi svarīgu lomu.

Futbolu spēlē jau 13 gadus

Pašreiz Rolands spēlē Telpu futbola kluba „Rēzekne” rindās. Jaunietis stāsta, ka tas Latvijā pagaidām ir vienīgais Telpu futbola klubs, jo, lai dibinātu klubu, vajag izveidot bērnu grupas, un šis klubs to ir izdarījis un strauji progresē.

Rolands ar futbolu nodarbojas jau 13 gadus. „Rit otrais gads, kopš es pievērsos nopietnāk telpu futbolam (futzālam), kur, iespējams, es atradu savu īsto vietu, jo šī spēle man liekas saistošāka ar tās ātro domāšanu laukumā un tās specifisko spēli. Treniņi manā pašreizējā klubā – TFK „Rēzekne” – ir 4 dienas nedēļā, katrs ir 2 stundu garumā.”

Futbols – ne tikai vaļasprieks

Rolandam futbola spēlēšana nav tikai vaļasprieks, kas padara interesantāku viņa ikdienas dzīvi. Futbols viņam ir kļuvis par svarīgu dzīves daļu. „Šī spēle man iepatikās jau no pirmajiem spērieniem pa bumbu. Es uzskatu, ka, ja spēli neuzskata par sirdslietu, tad uz panākumiem ir ļoti grūti cerēt. Futbolu varu saukt par neatņemamu dzīves sastāvdaļu, jo tas man katrā dzīves daļā ir devis savu labumu. Neiztikt arī bez traumām, kas ir sportista lielākais bieds, bet tas jau ir sports.”

Futbolu spēlēt Rolands esot sācis gluži tāpat, kā lielākā daļa citu puišu – pagalmā, bet uz savu pirmo treniņu viņš aizgājis, kad mācījies 4. klasē. „Pareizāk sakot, mani pasauca vecākie puiši, jo Aglonā tajā brīdī atnāca strādāt mans pirmais treneris Sergejs Placinskis,” atceras Rolands.

„Komandai, protams, ir liela nozīme, jo šis ir komandu sporta veids, kur ir jābūt visiem saliedētiem, ar noteiktām prasmēm un īpašībām. Tai ir jādarbojas kā pulksteņa mehānismam, – katrs laukumā dara savu darbu, kas galā dod vēlamo rezultātu. Bet ar to nodarbojas komandas treneris Vitālijs Voskāns, kurš ir arī šī kluba dibinātājs,” stāsta Rolands.

Kādam ir jābūt labam futbolistam?

Rolands uzskata, ka, spēlējot futbolu, talants ir svarīgs, tomēr ar to vien nepietiek, lai būtu labs futbolists. „Protams, talants ir ļoti nepieciešams, lai sasniegtu mērķi, bet ir jāapzinās, ka bez smaga darba un talanta „slīpēšanas” nevar iztikt. Labam futbolistam ir jābūt apveltītam ar izteikti labu, ātru domāšanu, jo uz laukuma visu izšķir sekundes, dažkārt – sekundes simtdaļas. Kā arī jābūt labā fiziskajā formā un labam veselības stāvoklim, kas ļauj sevi turpmāk attīstīt – uzlabot ātruma un izturības īpašības. Tās ir tās īpašības, bez kurām nevar iztikt, bet katrs ir individuāls, un katram ir savas īpašības, kas spēli padara interesantāku un aizraujošāku,” saka Rolands.

Neaizmirstamie un kuriozie atgadījumi sporta laukumā

Esot uz laukuma, neizpaliek arī dažādi neaizmirstami, kā arī kuriozi atgadījumi. Rolands stāsta, ka, spēlējot futbolu, visas spilgtākās epizodes ir neaizmirstamas. Viņa karjerā tās pagaidām ir nospēlētās spēles Latvijas valstsvienības sastāvā un, protams, iesistie vārti spēlē pret Igaunijas izlasi. „Ir gandarījums, kad ej laukumā un pirms spēles skan valsts himna. To dziedot, jūties piederīgs un vajadzīgs valstij. Spēlētājam ir jāprot aizmirst par neveiksmēm un zaudējumiem, lai, ejot laukumā nākamajā spēlē, to varētu spēlēt ar tīru prātu un maksimālu atdevi,” saka Rolands.

Bez kurioziem atgadījumiem arī nevar iztikt. Jaunietis atceras, ka ir gadījies aizmirst kājsargus, bet, kā jau spēles noteikumi prasa, tad tiem obligāti ir jābūt Tad nu izlīdz visādas citas lietas, kas ir pa rokai, piemēram, kurpju ieliktņi vai pat kartons. „Ir gadījies arī aizmirst apavus, tad gan, ja spēles ir mājās, jābrauc pēc tiem, bet, ja ir izbraukuma spēle, jācer, ka kāds ir paņēmis otru pāri ar tavu kājas izmēru,” saka Rolands.

Arī draugi aktīvi nodarbojas ar sportu

Jautāju Rolandam, vai viņa draugi un kursabiedri atbalsta šo vaļasprieku. „Draugi viennozīmīgi ir par manu nodarbošanos, viņiem patīk, ko es daru, kā es daru un kāpēc es daru. Pārsvarā manās aprindās draugi ir tie, kuri vēl joprojām aktīvi nodarbojas ar sportu vai ar to kādreiz ir nodarbojušies, tāpēc mums ir viegli saprasties, jo sports vieno. Ja runa iet par līdzi jušanu, tad tā ir nepieciešama, jo tas laukumā ir liels dzinējspēks. Paldies maniem draugiem, kuri atbalsta mani gan laukuma malā, gan esot ārpus tā. Paldies viņiem!”

Patīk gatavot ēst

Kad jautāju, ar ko vēl Rolands savā brīvajā vai ne tik brīvajā laikā labprāt nodarbojas, viņš atzīst, ka brīvā laika nemaz neatliekot tik daudz. Pa dienu puisis ir aizņemts ar studijām, savukārt vakaros ir treniņi. Tā kā šis ir pēdējais studiju gads, tad studijām ir jāvelta jo īpaši daudz laika. „Kad sanāk kāds brīvs brīdis, to es izmantoju lielākoties atpūtai, varbūt pastaigām, kādai filmai vai videospēlēm. Vēl viena no manām sirdslietām ir ēst gatavošana, gribētos tai pievērsties nedaudz nopietnāk,” atklāj Rolands.

Nākotnes plāni būs saistīti ar futbolu

Par nākotnes sapņiem Rolands nerunā skaļi. „Tur nekas vēl nav skaidrs. Ir ieceres, atliek tikai tās realizēt, bet es īpaši par to negribu runāt, jo mēdzu runāt par tām lietām, kuras esmu jau sasniedzis,” saka Rolands. Tomēr vienu viņš atklāj – nākotnes plāni viennozīmīgi būs saistīti arī ar futbolu. Tā kā Rolands studē par vides inženieri, tad jautāju, kādēļ tāda izvēle. „Biju mācījies RTU, bet man tur neizdevās apvienot mācības ar futbolu, kā arī izvēlētā mācību programma nebija no veiksmīgākajām,” stāsta jaunietis. „Rēzekni izvēlējos, jo biju dzirdējis un lasījis par augsto līmeni tieši vides inženieru speciālistu sagatavošanā. Šī profesija manā izpratnē paver lielas iespējas gan Latvijā, gan ārpus tās, un tā ir konkurētspējīga Latvijas darba tirgū.”

Ļaujies tam, kas notiek!

Tiem, kuri savā dzīvē vēl nav atraduši to īsto aicinājumu, Rolands novēl: „Gribu teikt, ka savu vaļasprieku mēs varam meklēt visu dzīvi, jo tas var atnākt pie jums 30 gados vai pat pusmūža vecumā. Galvenais ir ļauties lietām, kas ar jums notiek, jo varbūt tieši tas, no kā jūs visvairāk esat baidījušies, ir jūsējais. Protams, tas prasa laiku un pacietību. Lai veicas!”

Inga Kaļva,

SAN informācijas speciāliste

 

Mirklis no spēles pret Daugavpils čempioniem LDZ Cargo

Debija Latvijas izlasē pret Igaunijas izlasi (Rolands: 2. rindā otrais no kreisās)

TFK „Rēzekne” uzvara ZA reģiona telpu futbola turnīrā (Rolands: 1. rindā otrais no kreisās)

RA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv