English
Meklēšana

Web-lapas karte
Aktualitātes - Studentu dzīves aktualitātes
26.07.2006
Folkloras cepšana Rogovkā

Folkloras cepšana Rogovkā

Vai esi kādreiz cepis maizi, soli pa solim, kā to reiz darīja vecmāmiņas - sijājot miltus, iejaucot mīklu, to raudzējot, līdz no krāsns izņem brūnu klaipiņu? Un folkloru? To no 26. jūnija līdz 2. jūlijam Nautrēnu pagasta Rogovkā darīja RA pirmā kursa filologi, docētāji un viesi – bijušie filoloģijas programmas studenti un A. Mickeviča Poznaņas Universitātes profesors T. Viherkevičs.

Pirmais, kas nepieciešams folkloras ekspedīcijas receptei, ir paši filoloģiskākie un citādi pozitīvi noskaņoti cilvēki. Katrā grupā vismaz 2 -3 dalībnieki, kas gatavi doties Rogovkas plašumos folkloras materiālu vākšanā. Līdzi ņemams vajadzīgais ekipējums – velosipēds, diktofons, fotoaparāts, rakstāmlietas. Kad cīņa ar bedrainajiem ceļiem uzveikta un veiksmīgi sasniegts meklētais teicējs, var pāriet pie otrā cepšanas posma – informācijas vākšanas.

 

Latgalē ir ne tikai brīnišķīga daba, zilie ezeri, bet arī vēl lielāki dārgumi – vecākās paaudzes cilvēki, kuri glabā nenovērtējamas tautas bagātības – folkloru. Pirmais noraidījums : „Oi, bierneni, nikuo nazinu!” uz mūsu mērķa skaidrojumu pēc dažām minūtēm vairs nav spēkā. Drīz vien galdā tiek likts ne tikai cienasts, bet atnestas arī dziesmu, pantiņu, klades, izrādīti rokdarbi. Atmiņu kamolā ataust ne viens vien nostāsts, dziesma, ticējums un kājas steidz atcerēties kādu danci, kas dejots jaunības večerinkās. Dejas, dziesmas līdztekus grūtajām darba gaitām ir pavadījušas šos sirmos vīrus un māmuļas visa mūža garumā. Viņi ir darbojušies folkloras kopās, aicināti dziedāt godos un joprojām katru gadu pie krucifiksiem dodas dziedāt Maija dziedājumos.

Šī pasākuma sastāvā ietilpa arī jautri spēļu, dziesmoti dziesmu vakari kopā ar Annu. Visas nedēļas garumā tika izspēlēti „slepenie draudziņi”, kad otram nezinot, slepenais draugs dažādi centās iepriecināt savu biedru. Katru dienu tika veidota informatīvā sienas avīze par dienas aktuālākajiem notikumiem. Vērienīgs izvērtās Rogovkā notiekošais Pēterdienas „Astes celšanas” pasākums, kas vienkopus pulcēja populārus latviešu dzejniekus, aktierus un politiķus. Interesants bija atpūtas vakars pie keramikas un floristikas meistariem Pētera un Maijas Gailumiem. Saimnieks demonstrēja un stāstīja, kā top keramikas izstrādājumi, drosmīgākie šo procesu varēja izmēģināt arī paši.

P.S. Recepte ir īpaši pārbaudīta un izmēģināta. Līdzīgi jaunizceptajai maizītei, kā smarža piepilda visu istabu, šī gada folkloras ekspedīcija katram dalībniekam atstāja savus īpašus iespaidus. Jo tā taču ir tautas māksla, ko veidojam mēs paši. Varbūt katru reiz ar jaunu piegaršu, bet receptes būtība jau gadu no gada nemainās.

Inese Ločmele, RA studente,
ekspedīcijas dalībniece

RA Kontaktinformācija
Rēzekne, Atbrīvošanas aleja 90
LV-4601

Tālrunis: +371 64623709
Fakss: +371 64625901

 

Uz lapas sākumu

© Rēzeknes Augstskola
Visus jautājumus un ierosinājumus
sūtiet uz web@ru.lv